За 3,5 години членове и доброволци от сдружението „Нулев отпадък“ са организирали над 150 събития, свързани с кампании по намаляване на пластмасата и въобще на отпадъците. С подобна цел са създадени интерактивни презентации, насочени към информираността на учениците за рециклирането на материалите и опазване на природата.
От сдружението правят следваща крачка.
Преди около 2 години разработват и под името Zero Wave започват да произвеждат 100% биоразградими, компостируеми и годни за консумация чинии и прибори за хранене, създадени от остатъчен малц, останал след производството на бира. За това разказа пред Радио София Денимир Димитров, управител на сдружението „Нулев отпадък“.
Конструирали са и са създали специфична машина. С нея вече се правят чинии от бирения малц, 95% от който обикновено се изхвърля. Посудата е подходяща за супи, салати, сосове – както студени, така и топли. Издържа повече от 3 часа, след сипването на консистенцията.
От „Нулев отпадък“ вече предлагат продуктите на компании и партньори от Западна Европа.
Неслучайно креативните природозащитници са финалисти в конкурса за иновативно предприятие на годината. Печелят и в други финансиращи програми у нас и в чужбина.
Чуйте повече по темата от разговора на Лили Големинова с Денимир Димитров.