Зачестяват случаите на вандалски прояви по спирките на градския транспорт в София, алармираха наши слушатели. Най-често щетите са по електронните табла, които показват времето на пристигане на превозното средство.
От Центъра за градска мобилност обясниха, че за сериозните вандалски прояви случаите се предават на полицията.
Анкетирани от програма „Хоризонт“ на БНР не одобряват и не разбират защо е нужно това, което се прави за хората да бъде счупено и унищожавано.
„Беше преди нова година. Отряза се целият стълб с батерията и таблото. Поставиха ново, но след това изчезна пак“, каза един от тях.
От ЦГМ обясняват, че една шеста от повредите по електронните табла са вследствие на вандалски прояви като се извършват кражби на батерии и слънчеви панели или на самите контролери.
Лъчезар Пейков, ръководител отдел „Организация и координация, контрол и безопасност на движенията на обществения транспорт“ в ЦГМ казва още, че на ден се установяват около четири електронни табла, които да са повредени от недобросъвестни граждани.
„Като в проблемни райони непрекъснато имаме щети, това е „Ботевградско шосе“ по цялото протежение. Там сме възстановявали повече от 20 пъти счупени спирки. Най лошото е, че тази тенденция продължава.
Вторият проблем е район „Люлин“. Третият проблемен район – това е районът на Триъгълника и „Илиянци“.
Да се монтира нововъведение на всяко едно табло, нали разбирате, това е един доста сериозен ресурс, който трябва да се отдели за такова нещо. Мислим по въпроса повредите да се отстраняват само в критичните райони“, каза Лъчезар Пейков.
Той изрази надежда в най скоро време да има адекватно решение.
„Бих искал да подчертая, че на „Люлин“ по трамвайна линия номер осем, ние два пъти го възстановяваме това електронно информационно табло и в рамките на по-малко от седмица то отново е откраднато. Последният път мисля, че беше рязано с флекс“, каза още Пейков.
Сигнали за неработещи електронни табла могат да се подават на Фейсбук страницата на Центъра за градска мобилност или на телефона на дружеството 0700 13 233.