„През втория си мандат премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Зоран Заев предприе преброяване на населението. Международната общност го натиска да изпълни този ангажимент. Около преброяването на диаспората се завъртя напрежението, свързано с преброяването, което доведе до неговото отлагане. Оказа се, че по-голямата част от диаспората, която се преброява в чужбина, принадлежи на албанците от РСМ“, коментира пред БНР Коста Филипов, дългогодишен кореспондент в Скопие.
„Отлагането беше искано от опозицията ВМРО – ДПМНЕ заради технологията и заради обхвата на гражданите на РСМ. Тяхната позиция е, че трябва да се преброяват само живеещите на територията на страната, а диаспората трябва да се преброява отделно“.
Според Филипов практиката лидерите на партиите да решават важните въпроси на държавата извън институциите е „крайно показателна за нивото на демократичен процес в РСМ“.
„Има изгледи, че с активната подкрепа на диаспората процентът на албанците ще се повиши. От процента на албанците в демографската картина зависи процентното им присъствие в управлението на държавата. Досега беше 1/4 и затова почти 20 години вече всеки четвърти чиновник трябва да е етнически албанец. Това е големият страх на политиците в РСМ. Другият страх е какъв брой българи ще се запишат при преброяването“.
Преброяването на населението на РСМ ще бъде направено между 5 и 25 септември.