17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Столичните лечебни заведения посочват часове за зелени коридори за Covid имунизация

ПРОЧЕТИ СЪЩО

До 12:00 ч утре е крайният срок, в който столичните лечебни заведения с обособени ваксинационни пунктове трябва да посочат в кои следобедни часове ще организират зелени коридори за имунизация срещу Covid-19 на пациенти, които не са включени в четирите фази на кампанията.

Това съобщиха за БНР от Столичната регионална здравна инспекция. Целта е да бъде оптимизирана работата на лечебните заведения и ваксина да могат да получат всички желаещи.

В така наречения „зелен коридор“ през уикенда само в „Пирогов“ първа доза от Оксфордската ваксина(„АстраЗенека“) са получили 1950 души. Ефектът от зеления коридор е голям, посочи директорът на лечебното заведение професор Асен Балтов и добави, че в Пирогов след 13:00 ще бъдат ваксинирани пациенти, които не попадат в първите четири фази от ваксинацията.

„Няма да се спират четирите фази, те продължават. След 13:00 ще бъде дадена възможност отново да се отворят зелените коридори на пет ваксинационни пункта в „Пирогов“, който иска да продължи да се ваксинира с ваксината на Оксфорд. Докато има хора, ще ваксинираме“.

Малко преди 8:00 часа тази сутрин пред ваксинационните пунктове пред „Пирогов“ нямаше опашка от чакащи. Единици бяха дошли да си поставят първата доза от ваксината срещу Covid-19 след дългите опашки през почивните дни:

Проверка по рама

„Обадих се и ме записаха за днес. Мисля, че много умно измислено, иначе докъде ще стигнем“, каза пред БНР гражданка, която се ваксинира.

Основните нежелани реакции, за които е съобщено в „Пирогов“, са неразположение и повишение на телесната температура, посочи професор Балтов:

„Те са били транзиторни, тоест временни, в рамките на 24 часа са отшумявали и не е имало никакви по-сериозни последствия. По време на самата ваксинация в „Пирогов“ не е имало случаи на тежка алергична реакция“.

След първата доза от ваксината трябва да продължи носенето на маска, спазването на дистанция и дезинфекцията, посочи още професор Балтов.

По препоръка на Националния ваксинационен щаб втората доза от Оксфордската ваксина следва да се прилага през десетата седмица от поставянето на първата доза:

„За векторната ваксина на „Окфорд/Астра Зенека“ започва натрупване на антитела след втората седмица, като тя нараства до 90-тия ден. Втората доза трябва бъде поставена на 65,70-ти ден, защото тогава е най-оптималният период и по този начин да получим един дълготраен имунитет. Може би повече от една година“.

Магазин за Акумулатори

Към момента в страната са разкрити 318 ваксинационни центъра в Регионалните здравни инспекции, лечебните заведения и поликлиниките. В София работи и един денонощен пункт за имунизация срещу коронавирус в Университетската болница „Свети Иван Рилски“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ