Трийсет и осем на сто от младите хора (19-40 г.) смятат, че няма достатъчно отворени работни позиции в сферата, в която искат да се развиват. Това сочат резултатите от проучване, проведено от платформата за кариерно ориентиране nextstep.bg, което оценява нагласите на хората, търсещи възможности за по-добра професионална реализация.
Изследването е проведено през първото тримесечие на 2021 година и включва въпроси, свързани с приоритетите и очакванията на българите в трудоспособна възраст.
„Предизвикателствата са свързани с неяснотата на анкетираните в каква сфера искат да се развиват, а и се притесняват да се свържат със специалист за подкрепа“, обясни пред Радио София Мартина Тонева – кариерен консултант и бранд мениджър на платформата.
Положителната тенденция е, че липсата на време и информация за кариерното развитие минават на заден план.
От началото на Covid пандемията все повече хората прибягват до онлайн услугите, включително и консултиране за професионална реализация.
Като извод от проучването Тонева изтъкна, че докато младежите (до 25 години) трудно се ориентират сред морето от информация по темата, при мъжете и жените в по-зряла възраст на преден план излиза проблемът, че не получават достатъчно подкрепа от близките и колегите си.
Най-позитивното е, че 94% от младите хора (и за двете изследвани възрастови групи) посочват като приоритетната цел придобиване на нови знания и надграждане на уменията.
При търсене на професионална реализация хората трябва да съобразяват не само интересите си и моментните умения, но и личните си качества и характерни особености, посъветва Мартина Тонева.
С нея разговаря Данаил Конов.