6.8 C
София
сряда, май 14, 2025

Военноинвалиди се борят за по-висока финансова помощ от държавата

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Малко над 150 военноинвалиди се готвят да търсят правосъдие от Европейския съд по правата на човека, ако не успеят през националните институции да извоюват по-висока финансова подкрепа за техните вид и степен на увреждания.

Историята започва с приемането през 2019 г. на Закона за хората с увреждания. 164-ма военноинвалиди с право на чужда помощ следва да получават месечна финансова подкрепа в размер на до 25% от линията на бедност. Преместването им в друга категория – на хората с 90 на сто степен на увреждане с право на чужда помощ, би довело до по-висока сума на финансовата помощ – съответно в размер на 57% от линията на бедност.

Групата на военноинвалидите смята, че е лишена от допълнителни 111 лева доход, което месечно би струвало на държавата малко над 18 хиляди лева.

Адвокат Иван Сотиров от Съюза на военноинвалидите повежда институционалната и съдебна битка на тази малка група хора с увреждания. 

Проверка по рама

„Ние се борим да бъдем включени в линията на бедност. Разбирате ли какво безумие е това? Да кажете – вие сте бедни, ама ще стоите в по-„бедната“ графа“, коментира Сотиров за предаването „Хоризонт до обед“.

Тошко Тодоров от Враца през 1984 година е призован в казармата. Скрита аневризма се проявява по време на тренировка. След операция и престой в болница остава с увреждания и затруднение в говора. Вече 37 години той е в категорията първа група с чужда помощ. Счита отказа на държавата да отдели повече пари за хора като него за чиста дискриминация.

Чувствам се ощетен, аз съм отишъл в казармата със заповед, не съм се увредил на шосето. Ние нямаме възможност да работим, каквото ни дадат от държавата – с това се издържаме“, разказва Тодоров, който е предприемал срещи с местни депутати, за да им разясни казуса, но без успех. Изпращал е и писма до социалното министерство и премиера, също без резултат.

Основните аргументи на администрацията, които сме чували – ако дадем такава подкрепа на военноинвалидите, на тази малка група хора, ще надигнат глас други групи“ уточнява адвокат Сотиров, според когото подобно противопоставяне е неуместно.

Един от пътищата за решаване на казуса минава през Комисията за защита от дискриминация. След като било предписано министърът на труда и социалната политика да отстрани пряката и непряката дискриминация обаче и до момента Иван Сотиров не може да принуди МТСП да приложи правомощията си, за да се стигне до промяна.

Процесът стига и до съда, в няколко инстанции. Към момента Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е подал жалба до Върховния административен съд, касаеща решението МТСП да не прилага законодателната инициатива, с която е овластено. Делото е насрочено за края на май.

Магазин за Акумулатори

Следващата стъпка е да бъде сезиран Европейският съд по правата на човека.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ