София разполага с достатъчно голям жилищен фонд и на практика няма нужда от нови терени и строителство на нови жилищни сгради. Това показва анализ за жилищния фонд на София на общинското предприятие „Софияплан“.
“Всичко идва от т.нар. Общ устройствен план, който определя конкретни устройствени зони и залага къде може да се строят жилища. Този план залага сериозен ресурс от жилищни зони, които дори не са усвоени още, без да има се предвид какъв е капацитетът на конкретната зона, т.е. колко още хора може да поеме.
Тези параметри, които са заложени за плътност, за коефициент на интензивност и т.н. не са съобразени с демографската динамика, коментира Емил Христов, урбанист от “Софияплан”.
По думите му дори до 2050 г. не само, че няма да се увеличи броят на живеещите в столицата, но дори ще започне да намалява и затова няма нужда от нови жилищни сгради, а от обновяване на вече съществуващия сграден фонд. В София има нужда от обновяване на жилищния фонд, който иначе е достатъчен да поеме жилищните нужди на всички настоящи и бъдещи софиянци през следващите десетилетия. Поне така сочат демографските прогнози. Към момента обаче голяма част от жилищата са празни, а повечето са енергийно неефективни и много вероятно – конструктивно компрометирани.
Още за жилищния фонд в София – чуйте в разговора на Антония Каменичка.