„Преминаването в дистанционен формат на обучение беше единственият възможен вариант в настоящата ситуация. При първа възможност най-малките трябва да бъдат превключени отново в присъствена форма“. Това коментира за програма „Хоризонт“ на БНР Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България и директор на 119-о Средно училище „Акад. Михаил Арнаудов“ в София.
Той обобщи мнението на повечето учители, че учениците, които и преди пандемията са си учили уроците, го правят и сега – при дистанционното обучението.
„Но го има и другият тип ученици. Води се до натрупване на дефицити… Не би трябвало да има притеснения за подготовката за изпити. Самоподготовката е много по-силно важна сега, отколкото по време на присъственото обучение. Трябва да има отпадане на теми в изпитните формати на 7-и и 12-и клас“.
Стаматов категорично отхвърли идеята за обявяване на нулева учебна година, но за учениците, които имат пропуски, е съгласен, че трябва да има удължаване на учебната година.
„България много добре се справи с дистанционното обучение. От учителите бяха използвани много нови ресурси, използваха се много платформи. Вдигна се нивото на дигитализация на образованието“.
Интервюто с Диян Стаматов можете да чуете в звуковия файл.