26.8 C
София
вторник, юли 8, 2025

За паметта и връзката ѝ с емоциите

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Човешката памет – къде в мозъка се формира и как учените са разбрали това? Как емоциите влияят върху нея? 

В Световния ден на мозъка младият учен и комуникатор на науката Богомил Пешев разказва повече в „Нашият ден“.

„Болногледач в психиатрия“ – може би звучи като завръзка в сюжета на касов американски филм, но става въпрос за Александровска болница в София и за младия биолог Богомил Пешев. Той иска да продължи да се развива в областта на невробиологията, за да открие как точно се появяват в мозъка ни тежките и засега нелечими психиатрични състояния и как бихме могли да им повлияем. 

За момента Богомил е въоръжен не с микроскоп или някаква модерна апаратура за изследване на мозъка, а най-вече с много ентусиазъм, с желанието да облекчи пациентите от отделението в тяхното ежедневие и със знанието, че зад човешкото страдание стоят сложни процеси в черепната ни кутия.  

Процесите в мозъка наистина трябва да са много сложни, щом една наука не стига, за да ги разгадае – с това се занимават невронауките, обединяващи невролози, психиатри, биолози, психолози, химици, компютърни инженери – няма друг орган в човешкото тяло, който да изисква вниманието на толкова различни специалисти и за който, въпреки напредъка на науката, да знаем толкова малко.  

Проверка по рама

Все пак, знанието ни в последните години нарасна значително благодарение най-вече на прогреса в изследователските методи. А Богомил има специален интерес към паметта и връзката ѝ с емоциите. 

Къде точно в мозъка се формира паметта и как науката е стигнала да този извод – така започва разговорът с Богомил Пешев.

Чуйте повече в звуковия файл.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ