Карановската селищна могила или т.нар. „Източна могила“ е археологическа ценност, която е оставена на милостта на природата, след като преминава от една институция в друга. Тя би трябвало да бъде притегателен туристически обект, защото в историческите пластове са представени праисторическите култури от VII до II хилядолетие пр. Хр. с малки прекъсвания.
След като разкопките са покрити с лека конструкция, то години по – късно покривът тече върху историческия пласт, а всеки който иска може безпрепятствено да влезе, защото от началото на годината, когато управлението е прехвърлено от община Нова Загора на Министерство на културата няма охрана и няма кой да се грижи за обекта. Междувременно стана ясно, че в близката нива, на около 100 метра са шетали иманяри и вероятно са извадили една или две колесници.
До могилата се стига по черен път, минаващ покрай селското сметище и ромската махала. Гледката на изхвърления боклук и локви не подсказва, че се стига до обект, който има какво да разкаже на света за съграждането на човечеството.
Кметът на село Караново Николина Стефанова разказа в „Хоризонт до обед“, че е получила сигнал за набези над могилата от полицията:
„С Веселин Игнатов, археолог от Сливен и с криминална полиция Нова Загора установихме счупвания на платна на могилата, но нищо не е взето от вътре. При огледа установихме, че няма копаене от иманяри…“
Стефанова коментира, че представителите на Министерство на културата, които от нова година стопани на Източната могила, вече са направили оглед на обекта.
„В средата на април се очаква да започне ремонт на обекта и да се подмени покривната конструкция.“
Директорът на Общинския историческия музей в Нова Загора Генчо Димитров също посочи в „Хоризонт до обед“ за скорошен старт на ремонтните дейности на Карановската могила.
„Поради метеорологичните условия не са започнали по-рано. Но ще започнат всеки момент“.
От сайта на Министерството на културата става ясно, че вече има сключен договор за реставрация на „Източната могила“, подмяна вентилацията, осветителна инсталация и други подобрения, както и договор с археологически екип, който да отговаря за консервацията и реставрацията на артефактите в обекта.
От там твърдят, че по могилата няма иманярски набези.
Същевременно откривателят на отлично запазената тракийска колесница в Карановската могила д-р Веселин Игнатов съобщи пред „Хоризонт“ , че източно от могилата, в нива иманяри вероятно са открили две колесници.
„По размерите на ямата аз съдя, че става дума за две колесници.“ И тук възниква научен спор. Според директора на новозагорския музей дупките са стари.
Най – важното е обаче Министерство на културата да влезе по-бързо във владението си и да зарадва туристите, защото мнозина до този момента са останали разочаровани. Историята за стопанисването на безценната за човечеството Карановска могила остава незавършена, защото още нищо не е започнато и нищо не е спасено.
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.