6.5 C
София
четвъртък, май 15, 2025

Машините за гласуване не могат да издадат тайната на вота

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Днес е крайният срок, който имаха Държавната агенция за електронно управление, Българският институт за стандартизация и Българският институт по метрология (БИМ) да завършат сертифицирането на устройствата за гласуване. Преди дни, отново в сутрешния блок на „Хоризонт“, представители на ангажираните институции обясниха, че изпитванията са завършени успешно.

Слушател на БНР, бившият шеф на лабораторията в БИМ, работил там в продължение на 20 години, доц. д-р Николай Пантелеев твърди, че направените измервания не са реалистични.

БИМ са поели ангажимент да направят сертификация дали от излъчените електромагнитни полета на машините може да се познае каква информация се обработва в тях“, каза в предаването „Преди всички“ доц. Пантелеев. 

„Това измерване е безсмислено, защото за тази информация са необходими системи за измерване, които струват стотици хиляди евро. Тези измервания изискват специални приемници и се правят обикновено от службите за сигурност. БИМ не разполага с такива системи, не е акредитиран да извършва такива изпитания. Можем да кажем, че през машините не е възможно да се наруши тайната на вота. Но нека БИМ да не заблуждават ЦИК, че са свършили някаква работа. Ако има токов удар, най-вероятно машините ще издържат“, каза още той.

Проверка по рама

От Българския институт по метрология обаче потвърдиха категорично получените резултати.

Ние сме извършили оценка на електромагнитните излъчвания от конкретната машина за гласуване, като тези излъчвания са оценени в много широк честотен диапазон“, поясни в предаването „Преди всички“ настоящият ръководител на лабораторията доц. д-р инж. Николай Атанасов:
„Така че режимите, при които сме подложили машината за гласуване, за сканиране в честотната област, стандартизираните методи, които сме използвали и получените резултати, и аз, и екипът, който работи, можем да твърдим, че електромагнитните излъчвания на машината за гласуване са с нива, по-малки от граничните стойности, посочени в т.нар. „хармонизирани стандарти“.

„Смело и с основание можем да кажем, че машините не могат да издадат тайната на вота. Трудно някой може да каже, че това са манипулирани, недействителни или несъстоятелни резултати, те могат да се повторят, имаме апаратурата, ние сме се подписали под тези измервания. Те имат юридическа стойност пред ЦИК“, завърши инж. Атанасов.

Още по темата в звуковите файлове. 

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ