6.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Облекчен прием във ВУЗ за учениците от неделните училища зад граница

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Деца от неделно училище

Облекчават се условията за прием на ученици от българските неделни училища зад граница в държавните ни висши учебни заведения, съобщиха от Министерството на образованието и науката, откъдето подготвят съответните нормативни промени за целта. Измененията са били обсъдени на онлайн среща между министър Красимир Вълчев и представители на Асоциацията на българските училища в чужбина.

Облекченията ще се отнасят до процедурите, сроковете на кандидатстване, местата за прием в държавните ни висши училища и ще бъдат разписани в проект, който предстои да бъде публикуван за обществено обсъждане. Българските кандидат-студенти от чужбина ще влизат в места, субсидирани от държавата, а не в бройки за платено обучение. От тях ще се изисква да са завършили поне две гимназиални години в българско неделно училище в чужбина, една от които трябва да е 12-и клас.

От просветното министерство припомнят, че висшите училища у нас признават резултата от матурата по местния език и сертификат за владеене на български като чужд език на ниво В.2 вместо държавния зрелостен изпит по български език и литература.

За улесняване на избралите български висши училища наши сънародници е създадена и електронна платформа за онлайн кандидатстване. 

През настоящата учебна година броят на българските неделни училища в чужбина е 375, а броят на учениците в тях – над 31 000. Финансовото им подпомагане от страна на МОН е в размер на близо 13 милиона лева.

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ