14.8 C
София
понеделник, май 12, 2025

Орехите – вкусни и полезни

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Господ неслучайно е създал ореха с тази форма, за да ни напомня, че е много полезно да ядем орехи. Те са полезни за мозъка най-вече заради съдържанието омега-3 мастни киселини, разказва д-р Людмила Емилова. Тя обръща специално внимание на т.нар. докозахексаенова киселина, която се образува в храносмилателната ни система, след като ядем храни богати на омега-3 мастни киселини. Тази киселина се намира между двата слоя белтък в кората на човешкия мозък. Голямо количество от нея се образува именно, когато ядем повече орехи. Още д-р Емилова разказва пред Габриела Гаврилова.

Орехите ли са най-полезни от всички ядки?

Всяка ядка си има своите полезни качество. Ако искаме да имаме най-много калции, то ни трябват бадеми. Те са на второ място след сусама. Освен това са изключително богати на желязо. Орехите съдържат омега-3 мастни киселини, от които мозъчните клетки имат голяма нужда.

Всеки ден, но колко на ден?

Всеки ден трябва да хапваме по една малка шепичка около 30 грама предварително накиснати във вода, за да бъдем, здрави, стройни и умни. Орехите съдържат калии, мед, желязо, натрии, фосфор, магнезии, кобалт, калции, повече от 20 аминокиселини, витамин С в количества 8 пъти по-големи от касиса и цитрусовите плодове например.

Проверка по рама

Нещо, което го прави изключително полезен при пролетната умора. Съдържанието на йод е много важно и за това при болести с намалена функция на щитовидната жлеза е много полезно. Те обаче са противопоказани при базедова болест.

Полезността на орехите за добрата работа на мозъчните клетки е доказана с много научни изследвания. Английски учени са наблюдавали нивата на интелигентност при младежи, които имат впечатляващи постижения след 10-15 орехови ядки на ден. За да излезе ново растение би трябвало да се запазят голяма част от ядките и това става благодарение на ензимните инхибитори, които горчат на насекомите. Ние обаче трябва 8-10 часа да ги накисваме преди употреба. Така орехите се съживяват при това накисване, а танинът пада.

Лесно пада и външната им обвивка

Обвивката дразни стомаха, защото в нея има много танини и от тях водата, в която са накиснати са тъмни. Орехите много насищат, но когато са сурови. Когато преминат през термична обработка те губят своите качества и затова трябва да хапваме печени по-рядко.

За да запазим орехите в по-големи количества е много важно те да не гранясат, а да бъдат съхранявани на сухо място. За да консумираме орехите през цялата зима те трябва да са в добро състояние. Така ще се чувстваме по-добре, ще изглеждаме по-добре и ще мислим по-добре.

Телефонът за връзка с клиниката на д-р Людмила Емилова е 0888/951288. Тя се намира в хотел „Аква Азур“ в к.к. Свети Константин и Елена.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ