6.8 C
София
вторник, април 29, 2025

Работна група ще анализира причините за повишената смъртност при пчелите

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Министърът на земеделието Десислава Танева сформира работна група, която да изготви анализ на причините за повишената смъртност на пчелните семейства.

В нея участват представители на научните среди и експерти от агроведомството. Целта е да се предложат мерки за ограничаване на пчелната смъртност.

През март ветеринарните власти са успели да проверят над 26 процента от регистрираните пчелни семейства у нас.

При повечето от половината е установена завишена смъртност като най-висока е тя в областите Кърджали, Разград и Бургас.

Като най-чести причини за смъртността експертите посочват липса на хранителни запаси и лошо зазимяване на пчелите.

Проверка по рама

Едва при 15 на сто от проверените причината е заболяване. Затова и учените ще изготвят ръководство с добри практики за опазване на пчелните семейства, а преди да очертаят необходимите мерки, експертите ще проследят и дейността на тези от пчеларите, при които липсва или е регистрирана незначителна смъртност при пчелите. 

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ