21.8 C
София
петък, април 25, 2025

Румен Радев не изключва връчване на трети мандат

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Третата парламентарна сила БСП се яви на консултации при президента Румен Радев. Той се срещне с шестте представени в НС партии, преди да започне връчването на мандатите за съставяне на правителство.

„Консултациите с вашата група са важни, най-малко по две причини. Хилядите български граждани, които ви подкрепиха и на тези избори, свързват с вас надеждата си за по-социална, солидарна и справедлива България. И второ – вашият дългогодишен опит и традиции в парламентаризма са изключително важни за намиране на баланс”, приветства партията президентът, цитиран от Нова тв.

И при срещата си с БСП президентът отбеляза, че предизвикателствата пред страната са значими и изискват съставяне по възможно най-бързия начин на отговорно и оперативно управление в лицето на един нов кабинет.

„Както заявих в речта си пред Народното събрание, този кабинет не може да бъде плод и на безпринципни коалиции. Те само могат да задълбочат кризата. Затова и тук виждам вашата роля, с вашата мъдрост да търсите онези пресечни точки на приоритети, на ясни цели, на отговорност, чрез активен диалог в 45-ото Народно събрание”, каза още държавният глава.

Радев отчете, че при динамичната и сложна, по думите му, обстановка не изключва, на базата на консултациите, хипотезата и за връчването на трети мандат.

Проверка по рама

Пред президента лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че от партията имат последователна политика, ясни и конкретни решения. Помагало им това, че през последните четири години са отстоявали политиките си и имали опит.

„Нашата партия смята, че трябва да се състави стабилно правителство предвид тежката криза – икономическа, здравна и социална. Няма да подкрепим правителство на ГЕРБ. Смятаме, че този модел на управление трябва да бъде приключен и да се промени”, уточни тя.

Нинова отново заяви готовността си за подкрепа към „Има такъв народ”, ако бъдат потърсени за това. Това обаче ще стане при следните условия:

„Да се предприемат спешни и важни стъпки за преодоляване на икономическата, здравната и социалната криза. Стъпки, ориентирани най-вече в помощ на хората, домакинствата и икономиката. На второ място – да се започне обективна и задълбочена ревизия на управлението на Борисов. На трето – бързи и конкретни стъпки по Плана за възстановяване и устойчивост и на четвърто – нови изборни правила, които да гарантират прозрачност и честност на изборите”, обяви Нинова.

Тя допълни, че от БСП са абсолютно готови по тези четири приоритета, защото работят по тях от четири години.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ