„Тенденцията е на пазара на труда постоянно да се откриват нови професии, свързани с технологичния сектор, и да се закриват стари професии, които се заместват с дигитализацията и стават ненужни заради дигитализацията.“ Това каза в интервю за БНР основателят на софтуерния университет „SoftUni“ Светлин Наков.
Това се е случвало и в миналото, когато са изчезвали някои професии – например счетоводството на хартия, допълни Наков.
„Разни професии като тези, които казват колко е часът или те събуждат по телефона – всичко това се замества в момента от електронни устройства. Дали например таксиметровите шофьори ще изчезнат скоро или по-далече във времето, не мога да кажа, но светът иска автономни автомобили, клиентът иска автономни автомобили, собствениците на такси компании искат автономни автомобили и всички големи технологични гиганти се надпреварват да предложат адекватни решения за това автономно шофиране. Ето една огромна индустрия – транспортната, която предстои да стане автономна, машинно управляема и автоматична, или полуавтономна – с минимална намеса на човека. Дали ще са 20-30-40-50 години – това са малко догадки.“
Статистиката за цифровите умения на населението в България звучи плашещо, но изоставане сред младите хора няма, смята Светлин Наков.
„По-скоро нашето население е застаряващо, хора, които се причисляват към по-възрастните, например повечето пенсионери. Тях някак си ги е страх от технологиите и образуват голям процент от цитираните числа. Аз по-скоро съм оптимист и смятам, че България се справя добре като общество. Като институции вече много изоставаме, просто сме по-бавни.“
„Накратко казано: изоставаме трагично на ниво дигитализация на държавата, но на ниво общество не сме толкова изостанали, колкото изглежда отстрани“, обобщи Светлин Наков.
Според Наков сегашното пренареждане на ежедневието и работните процеси има както негативни страни заради ограничените контакти на живо, така и добри страни, защото в много сектори са скочили ефективността и производителността.
„Само като си припомня преди година-две как пътувахме по 40-50 минути за една среща, която е 20 минути, и после още толкова на обратно, в днешно време този абсурд все по-малко се случва. Разбира се, не можеш да отидеш на фризьор онлайн, но пандемията много спомогна за ускорената дигитализация в сектори, в които има дълбока нужда от това.“
Ако сме свикнали вече да не ходим до банката като физическа сграда и офис, можем практично да продължим да го правим, отбеляза Светлин Наков и даде друг пример:
„Най-сетне лекарите се сетиха, че могат да преглеждат и по интернет, че за много от оплакванията не е необходимо да ходиш на живо и на място.“
Наков изрази надежда, че когато животът се нормализира, ще запазим голяма част от тези по-ефективни модели.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.