Студовете през март и слана през април попариха голяма част от ранните сортове кайсии в Силистренско, съобщават земеделски стопани от региона.
На места са засегнати и по-късни сортове от плодните дръвчета, но в много по-малка степен.
Производители от региона съобщават за поражения от 30 до 70 процента.
Щети има и в градината на фамилията Недеви в тутраканското село Сяново. Най-младият в семейството Иван Недев учи за агроном и следи ежедневно състоянието на над 300 дка с кайсиеви насаждения. Според него любопитното е, че се очаква сланата да е оказала ползотворно влияние върху техните дръвчета.
При среднокъсните и късните кайсии, сред които сортовете Мъркулеще и Киото, поражения няма. По думите на младия агроном ще се наложи ръчно да разреждат, тъй като са натоварени с доста плод на този етап.
Попарени са и дръвчетата в градината на Даниел Станчев от ситовското село Искра, но добрата новина е, че и там сланата не е засегнала останалите сортове. Но с това не свършват опасностите за бъдещата реколта.
От години за земеделските стопани е проблем това, че застрахователните полици покриват унищожаването на реколтата и направените разходи по ограничаване на вредите от природните катаклизми единствено за периода от 20 април до 1 октомври.
„Загубите към днешна дата причинени от ниските температури и сланите не очакваме да ни бъдат признати“, сподели Иван Недев.
Близо 20 000 дка са насажденията с кайсии в Силистренска област. В целия регион през миналата година беше отчетена слаба реколта.
Утехата е, че на този етап са попарени само ранните кайсии. И битува усещането, че ако нещо друго не се случи, кайсии ще има.
Няма поражения при прасковите, сините сливи, ябълките и черешите, тъй като още не са в масов цъфтеж.
Репортажа на Незабравка Кирова в предаването „12+3“ можете да чуете от звуковия файл.