Действително Центърът за градска мобилност (ЦГМ) има задължения, но те са формирани още през 2012 и 2013 г. В момента Столичната община дава поисканите 4,8 млн. лв. и те до стотинка отиват за погасяване на задълженията към операторите, обясни пред Радио София Димитър Дилчев, изпълнителен директор на ЦГМ.
Преди броени дни Карлос Контрера от ВМРО, Николай Стойнев и Георги Георгиев от ГЕРБ внесоха доклад в Столичния общински съвет, в която се отбелязва, че „дружеството е в обективна невъзможност временно да изпълнява задълженията си“.
Наистина постъпленията в общинските транспортни предприятия рязко са намалели по време на коронавирусната пандемия, но заемът отива за покриване на старите дългове.
„За да е полезна критиката, от опозицията очаквам и предложения как да осигурим финансирането“, отбеляза Дилчев.
Той цитира данни, според които за първото тримесечие на 2021 г. спрямо непандемичните първи 3 месеца на 2019 г. приходите от превозни документи, платени зони за паркиране и винетки са намалели с около 9 млн. лева.
Докато в нормален ден с метрото са пътували по около 350 000 души, през пандемията пътниците са били не повече от 50 000. В момента са около 170-180 хиляди.
По думите на Дилчев специалисти от транспортните оператори в Европа смятат, че пътникопотокът може да се възстанови до 80% чак през 2023 година.
Шефът на ЦГМ призна, че се обмисля разширяване на платените зони за паркиране в София. Това ще се обсъжда и решава в следващите месеци.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с Димитър Дилчев.