11.1 C
София
вторник, април 23, 2024

70% ваксинирано население до Септември. Това е целта на ЕС

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Европейският съюз има за цел да ваксинира 70% от възрастното си население до септември. Но безпокойството относно възможната връзка между ваксината Oxford-AstraZeneca и съобщените случаи на кръвен съсирек може да постави тази цел в опасност. Разпространението на ваксините в Европа вече е по-бавно от очакваното. Междувременно континентът се изправя срещу трета вълна от пандемията, подхранвана от варианти на вируса.

Европейските тежка категория Германия, Франция и Италия – всички от които са наблюдавани наскоро нарастване на случаите на коронавирус – бяха сред повече от дузина държави, които спряха своето разпространение на изстрела от OxfordAstraZeneca, докато европейският регулаторен орган по лекарствата, Европейският медицински орган (EMA), разследва опасенията. EMA „стигна до ясен научен извод. Това е безопасна и ефективна ваксина“, заяви в четвъртък изпълнителният директор Emer Cooke. Тя каза, че групата не е открила, че ваксината причинява съсирване, въпреки че не може окончателно да изключи връзка с рядко нарушение на съсирването на кръвта. Кук добави, че ползите от ваксината надвишават рисковете, съобщение, подчертано тази седмица както от EMA, така и от Световната здравна организация (СЗО). Италия, Франция, Германия, Испания, Кипър и Холандия обявиха плановете си да възобновят ваксинациите срещу AstraZeneca, като други страни се очаква да последват. Най-големият център за ваксини в Милано заяви пред CNN, че ще преувеличи срещите в опит да компенсира недостатъците от последните няколко дни.

Не е ясно обаче дали констатациите на EMA ще допринесат много за успокояване на обществените опасения след тежка седмица в кампанията за ваксинация на ЕС. Норвегия, Дания и Швеция заявиха, че засега ще задържат ваксинациите срещу AstraZeneca. А колебливостта на ваксините вече е висока в някои страни, особено във Франция, където случаите на Covid нарастват. Онлайн анкета, проведена от 15 до 16 март от Elabe за BFM TV, филиал на CNN, предполага, че само 20% от анкетираните французи се доверяват на ваксината AstraZeneca.

Майкъл Хед, старши научен сътрудник по глобално здраве в Университета в Саутхемптън във Великобритания, заяви, че решението да се направи пауза на AstraZeneca може „да има вероятно сериозен ефект, по отношение на доверието във ваксината и колебанието на ваксината и приемането отвъд това. “ „Отнема известно време да изградим доверие във ваксината, което ние [глобалната здравна общност] направихме с стриктно проведени опити, с наистина добри данни за безопасност, с откритост и прозрачност относно това, което направихме и не намерихме“, каза той CNN, в интервю, проведено преди констатациите на EMA да бъдат публикувани. „Когато имаме широко оттегляне на ваксината в много страни, в някои страни, които така или иначе са доста колебливи, може да отнеме много време, за да възстановим тази увереност.“ Тогава има риск хората да започнат да предпочитат една ваксина пред друга и така да забавят да бъдат инокулирани, за да изчакат тази, която предпочитат, добави Хед, въпреки че данните за безопасност и ефикасност са доста сходни във всички одобрени ваксини. „Не искаме това да се случи. Страхувам се, че ще го направим. И ако хората изчакат друга ваксина или изобщо не вземат ваксина, тогава пандемията продължава по-дълго, отколкото е необходимо“, той каза. „Очевидно ще видите повече случаи на Covid-19 и хоспитализации и смъртни случаи в резултат.“

ПОЧИНА медицинска сестра, след ваксина на AstraZeneca срещу COVID

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ