10.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Столично училище провежда изпити в контролирана електронна среда

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Провеждането на важни изпити в контролирана електронна среда е образователна практика, прилагана на много места по света. Столичното 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ е сред родните учебни заведения, които полагат усилия за внедряването на чуждестранния опит и добрите практики в образователната ни система. С пробна матура по английски език, проведена на специални преносими устройства, започна денят за три паралелки в училището. 

В Скандинавските държави изпитът на хартия отдавна е в историята. С помощта на лични преносими устройства учениците работят в контролирана електронна среда. Моделът започва да се прилага и у нас. Осмокласниците в столичното 51-во средно училище провеждат своите изпити с помощта на иновативния софтуер

Възможността за преписване е сведена до минимум, обяснява учителят по български език и литература Раяна Михайлова. 

За внедряването на новите технологии в изпитния процес – директорът на училището Асен Александров:

„Дава се възможност за супер интерактивен изпит. Бягаме от това да дадеш верен отговор от четири възможни. Това, което се учи в училище, е да развива мисленето. Изпитът може да се картографира“. 

Проверка по рама

Станислав Христов, експерт от Центъра за творческо обучение, изтъква и друго предимство:

„Представете си, това е изпит от 70 въпроса, колко страници са това, учениците бяха около 80 – ще изсечем една гора дървета за един изпит. Спестяваме и време за сканиране. Резултатите се запазват в облачното пространство“. 

Устройствата са сигурни и удобни, разработени с цел да бъдат използвани за образователни дейности. Преподавателят определя и времевия диапазон за провеждане на контролното. Умишлено е елиминирана възможността за автоматично проверяване на изпитите. 

В момента четири училища в страната експериментално тестват шведския софтуер. През март предстои изготвянето на доклад, който ще запознае просветното министерство с постигнатите резултати и успеваемостта на иновативната система. 

Освен на изпити преносимите компютри се използват и по време на останалите учебни занятия. Според директора Асен Александров иновациите улесняват усвояването на знания и правят преподаването по-ефективно

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ