Рядко и интригуващо явление се наблюдава в Китай. В нощта на 27 октомври китайският астрофотограф Шенгю Ли поставя камерата си, за да заснеме звездни следи над планината Сианаири в провинция Съчуан.
За негова изненада той записва (ще гледате видеото по-долу) мистериозни сини проблясъци, придружаващи лавина.
Точната причина за тези “сини светлини” остава неясна, което предизвиква различни теории. Някои спекулират, че те могат да произтичат от „геомагнитна активност“, „взаимодействия на космически лъчи в горните слоеве на атмосферата“, „редки атмосферни явления като сини струи“ или „елфи“.
Но Ли предлага друго обяснение: проблясъците могат да са резултат от триболуминесценция – светлина, произведена от триене по време на фрагментация на леда.
Триболуминесценцията възниква, когато определени материали излъчват светлина, докато се счупват, надраскват или търкат. Това явление се случва поради разрушаване на химични връзки или внезапно отделяне на повърхности, което генерира електрически заряди. Тези заряди могат да йонизират околния въздух или да възбудят самия материал, създавайки видима светлина.
Четете още: Мълния отскача от мистериозен купол над Австралия (видео)
Хипотезата предполага, че това събитие може да е пример за триболуминесценция. Това обаче също така повдига интригуващата възможност за връзка с феномени като НЛО, сфери или други необясними светлини, които през годините са наблюдавани по целия свят.
Наблюдението показва нещо, което изглежда като синя светлина, която се спуска върху снежен бряг, следвайки лавината, докато се движи надолу, и след това изчезва, преди отново да се издигне.

Независимо дали това явление е рядък случай на триболуминесценция, потенциално първият случай на заснемане на камера или нещо, свързано с необяснима активност на НЛО, записът на тази светлина остава уникално и завладяващо събитие.
Следвайте ни в Telegram , Instagram , TikTok ,Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание