15.8 C
София
събота, април 19, 2025

ТЕЦ „Бобов дол“ влиза в бъдещето с природен газ, биогорива и водород

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Когато през 1975 г. ТЕЦ „Бобов дол“ започва работа с пълния си капацитет – с три блока с обща инсталирана мощност 630 MW, мащабът на централата е предопределен от нарастващото в този период енергийно потребление, а местоположението е съобразено с близостта на проектната суровина – въглища от Бобовдолския басейн. Строежът е изключително мащабен, като в него освен хиляди български инженери и работници участват и много полски специалисти, а централата е оборудвана най-вече със съоръжения, произведени в Полша, предаде „Капитал“.

Както преди 50 години, когато първо мините, а после и централата стават причина около тях да се разрасне по-голямо населено място, и днес ТЕЦ „Бобов дол“ отново може да се окаже с решаваща роля за развитието на региона.

Екипът на енергийното предприятие си поставя амбициозната задача да отговори на високите европейски изисквания, като произвежда чиста енергия. Изпълнението на тази цел може да доведе до формиране на индустриална зона, която предвид изградената инфраструктура и удобната логистика, да даде нов икономически рестарт на областта.

Стратегия за трансформация и нова визия

ТЕЦ „Бобов дол“ започва да работи по изпълнението на своята стратегия за трансформация, опровергавайки твърденията, че закриването е единственият възможен път. Централата изгражда нова визия, ръководена от мотото „Енергия с кауза“. Ключова роля в този процес имат младите и добре образовани специалисти, затова ТЕЦ „Бобов дол“ поддържа активно партньорство с професионални учебни заведения.

Перспективите пред централата трябва да се разглеждат в контекста на множеството ползи, които носи – като стратегически участник в баланса на енергийната система на страната, значим работодател в региона, социално отговорна компания и потенциален център на бъдещ индустриален парк. Трансформацията с фокус върху конкурентоспособността и устойчивостта има ключово значение не само за самата централа, но и за развитието на целия Югозападен регион и стабилността на националната енергийна система.

Проверка по рама

„Балансът ще бъде думата на следващите няколко години, която Европа ще изпълва с все по-голяма стойност. От една страна, енергията от конвенционалните централи става все по-важна за стабилизирането на производството от източници с непостоянен характер като слънчевата и вятърната енергия. От друга страна, добре обмисленият суровинен микс ще осигури гъвкавост и конкурентоспособност на централи като ТЕЦ „Бобов дол“, категоричен е изпълнителният директор на централата инж. Чавдар Стойнев.

Концепцията на ТЕЦ „Бобов дол“ е да подмени изцяло съществуващия горивен микс (въглища) с природен газ, биомаса, биогаз, а впоследствие и водород. Tрансформацията започва с местните суровини и постепенното надграждане на този микс. До този момент вече

20% от въглищата са успешно заместени с биогорива

Интересна подробност е, че един тон биомаса заменя два тона въглища. Биомасата се третира предварително посредством първично и вторично шредиране, като с помощта на обдухващата система постъпва в горивните камери на енергийните котли. Димните газове се извеждат от парогенератора, преминавайки през пречиствателни съоръжения – електрофилтри и сероочистващи инсталации.

На площадката на ТЕЦ „Бобов дол“ има обособени над 100 декара площ, която се използва като складово стопанство. В летните месеци по време на жътвата се изкупуват и складират необходимите за годината обеми. Балираното количество се подрежда на специални фигури и стелажи и се покрива за отлично дългосрочно съхранение.

Събирането и складирането на зеленото гориво е сериозен и тежък процес, който ТЕЦ „Бобов дол“ успешно управлява. Всяка доставка е контролирана за качество и влажност съгласно законовите и технологичните изисквания. Амбицията на екипа е това количество да се увеличи, а с оглед повишаване на ефективността на производствения процес част от биомасата ще бъде преобразувана в биогаз.

Магазин за Акумулатори

На площадката на ТЕЦ „Бобов дол“ вече се намира съвсем нова инсталация за биогаз, която предстои да бъде монтирана и въведена в експлоатация. Инсталацията е доставена от „Зорг биогаз“ – компания, която има изградени над 37 подобни инсталации в държави като Германия, Дания, Италия, Словакия, Латвия.

Фотоволтаичен парк с капацитет 100 мВтч

На територията на старото шламохранилище, без да се използва нито метър плодородна земя, са подредени 173 058 броя фотоволтаични модули, които функционират от 2024 година. Скоро до тях ще бъде изградено и батерийно стопанство. Проектът се реализира в партньорство с „Тибиел солар“.

Централата има разработен и идеен проект за изграждане на инсталация с хибридни турбини, работещи на природен газ и водород с обща мощност 240 MW и инсталиране на електролизери, които ще произвеждат водород за турбините от енергията от фотоволтаичния парк.

Природният газ – основен елемент в суровинния микс

Завършването на разклонението на газовата връзка със Северна Македония отваря възможността за свързване на ТЕЦ „Бобов дол“ с националната газопреносна мрежа. Това ще позволи използването на природен газ както за разпалване на котлите, така и за производство на енергия.

След присъединяването на централата ще бъде въведена в експлоатация нова газова система за захранване на разпалващите газови горелки на парогенераторите. Успоредно с това предстои монтажът на вече доставените пет газобутални двигателя с обща електрическа мощност 42.96 MW.

В малко по-дългосрочен план предстои най-мащабната инвестиция – изграждане на газоводородни турбини. Централата вече разполага с готова техническа концепция за високоефективна и гъвкава комбинирана електроцентрала, включваща две газоводородни турбини и един цикъл на парна турбина. По този проект екипът работи в партньорство с един от световните лидери – „Дженерал електрик“.

„Ние планираме и до известна степен вече реализираме суровинен микс, който ще ни осигури устойчиво развитие. Според нас то е съвкупност от достъпен суровинен микс и производство, което носи добавена стойност за региона. Тази визия не замества основната ни мисия – да произвеждаме енергия и да поддържаме баланса в енергийната система, а я надгражда с допълнителни ползи“, обобщава инж. Чавдар Стойнев.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ