15.8 C
София
събота, април 19, 2025

На Разпети Петък: Данъчен удар по джоба

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Увеличението на плащаните суми за данъци и осигуровки нанася сериозен удар върху джоба ни. За период от 10 години плащаните от домакинствата налози са нараснали 3,1 пъти, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Това увеличение е значително по-голямо от ръста на доходите за същия период. В резултат значително нараства делът на налозите от всички разходи на домакинствата.

За цялата 2015 г. средната сума, платена за данъци и осигуровки на човек от домакинството, е 528 лв. За миналата година всеки човек е платил средно по 1640 лв. за налози. За този период от 10 години делът на налозите в разходите на семействата е нараснал от 11,4% на 14 на сто.

Оказва се, че налозите вече са надминали разходите за наеми и плащане на битови сметки за ток, вода и отопление и вече тежат повече на семейния бюджет. Преди 10 години за наеми и сметки за жилището са отивали 14,3% от разходите на домакинствата, а сега тези разходи имат дял от 10,8% от всички харчени пари.

Освен налозите има още едно перо от разходите на домакинствата, което значително е нараснало през последните години. Това са разходите за жилищно обзавеждане и поддържане на дома. В рамките на 10 години разходите за поддържане на дома, мебели и кухненски уреди на всеки човек от домакинството са нараснали 3,3 пъти. Тук влизат както някои разходи, от които човек трудно би се лишил, като например сапун и шампоан, но и разходи, които зависят от предпочитанията на хората, като например колко често да сменят дивана в хола, пердетата и столовете на масата за хранене.

Увеличението на разходите за дома от една страна се дължат на повишението на цените. А от друга на желанието на хората да живеят в по-хубав дом. През последните години пазарът на имоти е изключително активен, има ръст на покупките на жилища. А с придобиването на нов апартамент или къща домакинството трябва да обзаведе новия си дом. Това води до ръст на средните разходи на домакинствата за обзавеждане на жилищата. Хората, които нямат достатъчно пари за нов апартамент, подобряват условията на живот в дома си като сменят обзавеждането. Като съберем разходите за наеми и сметки с тези за обзавеждане се оказва, че 15,7% от всички разходи на домакинствата са за дома.

Проверка по рама

Но най-голяма промяна през последните 10 години по отношение на направленията, към които домакинствата насочват парите си, са банковите влогове. За цялата 2015 г. всеки човек е спестил средно по 131 лв., показват данните на НСИ. През миналата година всеки човек е спестил средно по 956 лв. Това представлява увеличение от 7,3 пъти. Спестяваните+ от семействата суми нарастват значително повече от увеличението на доходите за периода.

Това показва, че нарастват разликите между различните групи от обществото. Много хора не са можели да спестяват преди 10 години, не могат да заделят пари в банка и сега. Но други спестяват значително по-големи суми, отколкото преди 10 години. Това се потвърждава и от данните на БНБ. Най-голям ръст има при големите депозити със суми над 200 хил. лв. в тях.

Българите живеят средно с под 1000 лв. на месец, показват данните на НСИ. Общият размер на разходите средно на човек през миналата година е 11 712 лв. Това прави средно по 976 лв. на човек на месец. Сумата е доста по-малка от средната заплата в страната. Но разходите се разделят на всеки член от домакинството. Така дори двама съпрузи да имат високи заплати, ако имат деца или някой от домакинството е безработен или пенсионер, разходите средно на човек намаляват значително.

В рамките на 10 години разходите на човек от домакинството са нараснали 2,5 пъти, показват данните на НСИ. Храната има най-голям дял в разходите на домакинствата. За прехрана отиват 28,7% от всички разходи на домакинствата. Разходите за храна през миналата година са били средно по 280 лв. на човек на месец. Това е 2,3 пъти повече спрямо 2015 г.

Разходите за дрехи и обувки за цялата минала година са средно по 435 лв. на човек, като за период от 10 години нарастват 2,6 пъти.

Пенсиите осигуряват 30% от парите на домакинствата

Магазин за Акумулатори

Пенсиите осигуряват 30 на сто от парите в домакинските бюджети в България, показват данни на НСИ. Като добавим и обезщетенията за безработица, детските добавки и други социални плащания се оказва, че близо всеки трети лев в семейните бюджети (32,2%) идва от държавната хазна. Разбира се, много семейства не получават нищо от бюджета, а разчитат само на изкараните от тях пари, но пък други преживяват само от получаваните пенсии и социални плащания.

Доходите от пенсии са нараснали 3 пъти за последните 10 години. През 2015 г. изплатените пенсии са средно по 107 лв. на месец на човек от домакинствата, а през миналата година се падат по 322 лв. на човек на месец. Увеличението на пенсиите значително изпреварва ръста на доходите от заплати в домакинските бюджети, които за същия период от 10 години са нараснали 2,6 пъти. Доходите от заплати осигуряват 55% от парите на домакинствата. Други 7,2% от парите на домакинствата идват от самостоятелна заетост. Това са пари, които хората изкарват от труда си без да имат шеф, за който да работят.

За период от 10 години сумите, които домакинствата теглят от спестяванията си, са нараснали три пъти, показват данните на НСИ. Причината за това е, че докато някои хора трупат все по-големи суми в банковите си сметки, други са принудени да теглят пари от спестяванията си, за да закърпят семейния бюджет. Взиманите заеми и кредити нарастват 2,7 пъти за период от 10 години, което е близо до увеличението на доходите от заплати.

Средният доход на човек за цялата минала година е 12 857 лв., показват данните на НСИ. Това прави средно по 1071 лв. на човек на месец. В рамките на 10 години доходите на хората са нараснали 2,6 пъти. Реалните доходи на домакинствата, като се махне инфлацията, през 2024 г. са със 78% по-високи спрямо 2015 г.

Материалът На Разпети Петък: Данъчен удар по джоба е публикуван за пръв път на Novinite-Dnes.eu.

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ