14.8 C
София
събота, май 10, 2025

Референдумът на Румен Радев – незаконен! Ето защо президентът се извъртя за еврото (ВИДЕО)

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Референдумът на Румен Радев дали България да въведе еврото е незаконен! Президентът рязко обърна палачинката, като само допреди 2 години твърдеше, че такова допитване до народа е в разрез със закона. Вече е очевидно, че държавният глава няма проблем с това да заема абсолютно противоположни позиции.

Изневиделица вчера със извънредно обръщение към народа Румен Радев обяви, че смята да внесе в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум за въвеждането на еврото. През 2022 г. обаче, на негова среща с „Възраждане“ самият Румен Радев обяснява надълго и широко как европейските закони не позволяват провеждането на такова допитване, за каквото настояваше партията на Костадин Костадинов:

В него се вижда как Радев използва същите аргументи, които сега използват противниците на обявената вчера от него идея. Един от тях е, че в хода на присъединителния процес на България към ЕС държавата ни е дала съгласие за участие в паричния съюз, включително и за приемането на еврото, т.е. сега няма как да се откажем от него.

ДИСТАНЦИРАНЕ

След съветникът по правни въпроси Крум Зарков, който минути след изявлението обяви, че в понеделник подава оставка и напуска президентството, и спряганият като бъдещ лидер на президентската партия Атанас Пеканов се разграничи от искането на Румен Радев да се проведе референдум преди приемането на еврото в България през 2026 г. Той беше вицепремиер по европейските средства в четири поредни служебни кабинета, назначени от президента между 2021 и 2023 г.

„Пътят на България е само един – към пълна интеграция и задълбочаване на връзките с Европа. На всички избори българите доминиращо гласуват за партии, които защитават това виждане от години. За мен това е напълно достатъчен демократичен избор за продължаване на тази интеграция чрез най-логичните следващи стъпки, включително влизането в еврозоната“, казва икономистът в своя пост във Facebook и X, публикуван след извънредното изявление на Радев в петък вечер.

Пеканов подчертава, че общата европейска валута „не е магичен процес на автоматично забогатяване, но ще ни направи по-силни и стабилни в едни бурни времена и ще ни помогне по-бързо да се доближим до европейските стандарти на живот“.

Още през 2016 г. генерал Леонид Решетников предрича каква ще е ролята на Румен Радев в българската политика, като казва, че „ще бъде инструмент България да излезе от НАТО и ЕС“.

Магазин за Акумулатори

И не, няма лош референдум, който се опита да говори по принцип против референдума като демократична практика, ще сбърка тежко.

Има закъснял и доста глупав опит за референдум – такъв, какъвто се опитва да направи Радев. В 12 без пет, когато трите власти са готови, когато БНБ е готова, когато европейците са на път да кажат „да“, той се опитва да хвърли и без това разбитото общество в безкраен спор.

Единствената полза от този референдум би била политическа – Радев ще получи ясна подкрепа за оня партиен проект, който от години чакаме и все не го виждаме. И този проект ще се идентифицира най-сетне не като „ляв“, а като антиевропейски и проруски.

По същество: Президентът може да предложи на Народното събрание провеждането на национален референдум по въпроси от неговата компетентност. НС може да вземе окончателното решение за провеждане на референдум и да го насрочи, защото смяната на валутата е въпрос от компетенцията на българския парламент, защото НС има правомощието да приема закони, които уреждат паричната система на страната.

Проблемът на Радев е друг. Българският парламент вече се произнесе за еврото. Той прие няколко решения, които засягат смяната на валутата.

Имаше Решение във връзка с приемането на еврото в Република България (прието през октомври 2022 г.) – с него 48-ото Народно събрание определи, че България ще приеме еврото при запазване на съществуващия фиксиран курс на лева към еврото (1 EUR = 1.95583 BGN).

Имаше решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България (прието на 26 юли 2024 г.): то целеше да ускори процеса на подготовка за въвеждане на еврото. С него НС възложи на Министерски съвет да предприеме необходимите мерки в координация с Българската народна банка.

Имаше дори Закон за въвеждане на еврото в Република България (приет на 7 август 2024 г., обнародван на 20 август 2024 г.). Той е ключов и официално определи еврото като валута на Република България от датата на въвеждането му. Този закон уреди процеса на превалутиране, периода на двойно обращение на лева и еврото, както и други практически аспекти, свързани със смяната на валутата.

Всички тези решения показват активната роля на българския парламент в процеса на подготовка и въвеждане на еврото в България. Законът от август 2024 г. е особено важен, тъй като представлява правната основа за бъдещата смяна на валутата. Вече имаме дори „Национален план за въвеждане на еврото в Република България“.

И Румен Радев изведнъж се сети да иска референдум…

Конституционният съд също има позиция по въпроса. Най-общо, тя е: референдум не може да се провежда по въпроси, които са вече уредени в действащи международни договори, ратифицирани от България. Тези договори са част от вътрешното право на страната и имат предимство пред вътрешното законодателство, ако то им противоречи (чл. 5, ал. 4 от Конституцията).

Да, ангажиментите да приемем еврото са залегнали в Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, който е ратифициран от българския парламент и е в сила. Следователно, провеждането на референдум, целящ отлагане или отмяна на тези ангажименти, се счита за недопустимо от Конституционния съд, тъй като би представлявало едностранна ревизия на международен договор.

Разбира се, Народното събрание е компетентният орган да взема решение за произвеждане на национален референдум, но Конституционният съд подчертава, че преценката дали да се проведе референдум и какъв да бъде въпросът трябва да се упражнява в съответствие с Конституцията и действащите закони, включително и международните договори на България.

Румен Радев, разбира се, знае това. Т.е., той съвсем съзнателно стартира идеята за референдум, който не може да мине през парламента.

„Въвеждането на еврото е задължение на България по договора за членство в ЕС. По този въпрос референдум не може да има. Но можем да направим референдум за това кой да плаща ежедневната неустойка на България към „Боташ“ от милион и половина – ние ли да плащаме или Румен Радев. Така политологът Огнян Минчев коментира абсурдното искане на държавния глава за евро референдум.

„Демокрацията няма да има алтернатива“. Това обяви късно в петък вечерта премиерът Росен Желязков по повод безпрецедентното обръщение на президента Румен Радев.

„България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната.

Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка“, припомни министър-председателят.

И бе категоричен, че като премиер ще продължи да полага всички усилия за присъединяването на страната към Еврозоната. Според него така ще се гарантира на българските граждани изсветляването и повишаването на конкурентоспособността на икономиката, стабилизирането на публичните финанси, понижаването на лихвените проценти, доверие в инвеститорите и много други ползи. „Но най-важната полза е, че демокрацията няма да има алтернатива“.

„Считам, че е категорично неприемливо президентът Румен Радев да чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с „Възраждане” и чрез своето „Величие” на гърба на бъдещето на българските граждани. Това поведение със своята непредвидимост, създаде недоумение в европейските институции“, каза още Желязков.

Накрая като министър-председател той призовава всички народни представители в 51-вото Народно събрание, които са убедени, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, да докажат това с гласовете си в Народното събрание.

Ето още реакции на политическия ход на Румен Радев:

„Ще гласувам ПРОТИВ свикването на Референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти!!! Искам България в Европа, а не в Азия!“ – написа във фейсбук Делян Добрев (ГЕРБ) – председател на комисията по енергетика в НС и бивш министър.

„Продължаваме промяната“ ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!

Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по добре нашите политически стъпки:

България нямаше да влезе в Еврозоната с правителство на Борисов само защото Европа беше загубила доверие в правителствата му заради корупцията през 2020!

България нямаше да влезе в Еврозоната с правителства на Радев – вече това е ясно, след този последен опит да се спре последната стъпка на интеграция към Европейския съюз от него!

Единственият начин България да е в Еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в Еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас.

През цялото време да поддържаме дефицита под 3% и инфлацията ниска миналата година за да спазим критериите.

Продължаваме промяната с нашите колеги от Демократична България ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: „да бъдем равни с другите европейски народи“!​​  Този завет на Левски, никой няма да ни го вземе!“ – реагира и съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Христо Гаджев (ГЕРБ), председател на комисията по отбрана, пък очерта ситуацията така: „От днес в България има две политически сили:

1. Проевропейската, водена от Борисов

2. Антиевропейската, водена от Радев.

Всеки трябва да се определи.“

Щастлив, разбира се, е лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Но и леко обезпокоен:

„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това!

Но веднага възниква въпросът – какво ще стане след като, или ако, парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като „Меч“ и „Величие“ отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашето искане, за пореден път отложено на 7 май?“

„Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало“ – обяви пък водачът на ДПС „Новото начало“ Делян Пеевски.

Материалът Референдумът на Румен Радев – незаконен! Ето защо президентът се извъртя за еврото (ВИДЕО) е публикуван за пръв път на Новините Днес.

Народ

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ