15.8 C
София
четвъртък, май 29, 2025

Близка на Рамзан Кадиров: Рускиня изпра 1 млрд. евро в България

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Мистериозната рускиня с финландски паспорт Елизабет вон Месинг, за която още от 2007 г. се твърди, че е изпрала над 1 млрд. евро мафиотски пари през България, най-после е оневинена от съда – окончателно. Делото срещу нея се точи от 2012 г., но я разследват още от 2007 г. В един момент тя дори е осъдена на 10 години затвор (мотивите са описани на цели 1480 страници), но тази присъда е вече в историята.

Да отбележим също, че госпожата прекарва и дълги месеци в следствения арест, докато тече разследването. След това е освободена, а по-късно й разрешават да пътува не само из страната, но и в чужбина и тя изчезва. Оказва се обаче, че преди това е представила документ за здравословните си проблеми, подписан от лекар от Германия, който е починал година преди да й разпише въпросния болничен.

С такива „чудеса” е изпълнена цялата биография на жената, която има няколко имена и няколко паспорта и без съмнение работи в тясно сътрудничество с руските спецслужби. А това определено я прави недосегаема.

И един показателен детайл – мадам вон Месинг изчезва и е обявена за издирване през 2018 г. Макар и в „нелегалност”, тя продължава да следи делата на фирмата си „Опитма Ка” в България. През 2020 г. разбира, че се опитват да й я откраднат. Някоя си Вера Будьониева представя документ, че вон Месинг я е упълномощила пред московски нотариус да купи фирмата. Още по-любопитно е, че самата Елизабет фон Месинг научава за всичко това от есемес, който й изпращат от Агенцията по вписванията. И в същото време тя се води в неизвестност и уж я издирват! Разбира се, и делото за фирмата свършва в полза на загадъчната рускиня. Собствеността й върху „Оптима Ка” е недокосната и досега. 

Проверка по рама

Голямото изпиране на пари през обръчите на вон Месинг обаче  започва не в София, а чрез банката „ВЕФК” в Санкт Петербург. В този трезор са привлечени милиарди рубли, евро и долари и макар че пълният им размер и досега е загадка, има твърдения, че само комисионът на фон Месинг е над 12,5 млн. долара и 30 млн. евро. След това се сключват фалшиви договори, а парите се прехвърлят чрез преводи по сметки в банки в Естония, Кипър и България. После те се изтеглят и накрая пачките, буквално наредени в куфарчета, се връщат в Русия, обикновено през естонско-руската граница.

Българската й фирма е въпросната „Оптима Ка”, а партньорът й в бизнеса Дмитрий Абрамкин регистрира и компанията „Специфични транспортни услуги”. В операциите по изпирането на парите участва и естонската компания „AS Tavid”.  По думите на самата вон Месинг „AS Tavid” е най-голямата компания за обмен на валута и търговия със злато в Балтийските страни, като тя е разкрила и свое представителство в България. Само че тук проблемите на Дмитрий и самата нея били причинени от техния местен партньор, президент на волейболен клуб в София.

Тя твърди, че той изтеглил 1,16 милиона евро от сметката им, а когато те възнегодували, заплашил, че ще им създаде сериозни проблеми. И наистина им създал, понеже и той не бил случаен човек, а дълбоко свързан с престъпни кръгове – от ВИС, та чак до Митьо Очите, дори се е подвизавал като акционер в неговата охранителна фирма.

Фон Месинг и Абрамкин са арестувани в България през далечната 2008 г., като заподозрени в пране на милиард евро през „Оптима Ка“, „Прекарах шест месеца в следствения арест, а Абрамкин – девет” – ще се оплаче по-късно самата вон Месинг, която се изкарва жертва на нелоялен съдружник.

Само че проблемите започват да я преследват и в Русия. На една от митниците по естонската граница по онова време е задържан куриер с недекларирани 6,35 млн. евро. Започва дело и вон Месинг е буквално на крачка от това да бъде осъдена, но отново се измъква, благодарение на връзките, които има. Впрочем, казват, че сред близките й е чеченският лидер Рамзан Кадиров, а също и други известни лица от руския елит. В крайна сметка и досега, както вече обяснихме, не е известно колко точно пари е успяла да „изчисти” и върне на собствениците им през схемата си.

Както четем в мотивите на присъдата, с която е оневинена, там е отбелязано, че от май 2007 г. до май 2008 г. по сметките на фирмата й „Оптима Ка” са направени 441 превода от Русия в евро и долари на обща стойност 1.614 млрд. лв. През същия период от тях са наредени 3376 превода до сметки в цял свят на същата стойност.

Магазин за Акумулатори

В мотивите, с които наскоро съдът у нас оневини вон Месинг, е отбелязано още, че от обвинителния акт по делото остава „напълно неясно” какво точно е било „съдържанието на дейността” на престъпната група, създадена и ръководена от подсъдимите. В ролята на подсъдими са въпросната рускиня и сънародникът й и участник в прането на пари Дмитрий Абрамкин. Според прокурора престъпната им група била ангажирана с „извършване на банкови и други финансови операции в нарушение на лицензионните изисквания и условия”, но според съдът не е ясно какво означава „конструкцията „псевдо банка”, през която събират и превъртат парите. Четем още, че не са изложени факти за същината на тази дейност.

В България вон Месинг може и да е оневинена, но в Русия, казват, че все още има бизнесмени, на които не е върнала огромни пари, които те са й предоставили да легализира. Повечето от тези бизнесмени са главни герои в криминалната хроника на 90-те години. Самата  Елизабет Елена фон Месинг е замесена от същото криминално тесто. През 90-те години тя е известна с прякора Помидориха – Домата, който гърми в руските медии.

Въпреки тази медийна популярност, животът й е обвит в мистерия. Малко са фактите, които се знаят за нея: родена е през февруари 1967 г., има три брака и един син. Наричат я най-скандалния руски валутен дилър и това твърдение в никакъв случай не е преувеличено.

Влиза в бизнеса още като студентка, когато се казва Елена Скородумова. И тази фамилия обаче не е рожденото й име, а това на първия ѝ съпруг Сергей. Те се оженват като студенти в Санкт Петербург в началото на 90-те години и започват да внасят евтини храни от Финландия в Русия, в която има голям недостиг на стоки. Оказва се, че така не само допълват стипендиите си, но стават много богати.

За Елена се знае още, че е била майстор на спорта по плуване и като спортистка е изградила силен характер. Толкова силен, че не й мига окото, когато тя и съпругът й са рекетирани от един от най-силните криминални авторитети по онова време Константин Яковлев, известен като Костя Могила. Самата тя обяснява, че той ги притискал по всякакъв начин и това разбило бизнеса им.

От първия си съпруг, за когото се твърди, че бил блестящ математик, тя взема не само фамилията, но и прякора Помидориха – Домат, с който я наричат години след това. Сергей е пристрастен към играта на карти. В критични моменти от залаганията той почервенява и заради това получил зеленчуковия прякор. Сергей Скородумов загива в странна катастрофа през 1994 г.

Елена не остава дълго сама и сключва брак с гангстера Андрей Хлоев, който е забъркан в няколко убийства и е високопоставена фигура в т.нар. Тамбовска мафия. Той е бивш военен, който е участвал в размириците в Южна Осетия. След като Елена се разделя с него, понеже определено има по-високи цели от това да печели пари с насилие, тя напуска и Русия. Взема финландски паспорт и променя фамилията си, понеже по нейни твърдения баба й била съпруга на някакъв немски барон вон Месинг. Така се ражда новата й самоличност – Елизабет Елена вон Месинг, която се установява в Хелзинки, но запазва и топлите си връзки с Русия.

Купува два престижни апартамента в елитната сграда в центъра на Санкт Петербург на ул. „Мойка” 31, точно срещу Ермитажа . Нейни съседи са Анатолий Собчак, кмет на града и ментор на президента Путин, а също и актьорът Михаил Боярский и други видни личности.

Въпреки авторитетните й съседи полицията обискира апартаментите й още през 2000 г., понеже търговската й дейност набира голяма популярност. Вон Месинг още тогава е с реномето на изключително компетентна в прането на пари и тегленето им след това в брой.

Показателно е, че каквито и обвинения да й предявят, накрая я оневиняват. Както стана и с обвиненията в България, въпреки че делото срещу нея проточи над 10 години. Причината за тази недосегаемост далеч не се корени в отличните й познания по митническо законодателство, а преди всичко в добрите й връзки навсякъде по света. Разбира се, тя прави и малки лични жертви, като изкарва по няколко месеца в арестите в Русия и в България.

Явно напълно заслужено фон Месинг се счита за една от най-влиятелните фигури в престъпния свят на Русия, а и не само там.

Материалът Близка на Рамзан Кадиров: Рускиня изпра 1 млрд. евро в България е публикуван за пръв път на Новините Днес.

Народ

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ