Подкрепата на ЕС е ключов фактор за модернизацията и бъдещето на железопътния транспорт. Това каза генералният директор на НКЖИ инж. Александър Вецков по време на конференция на тема „Стратегическите инфраструктурни проекти в жп транспорта“, посветена на операциите от стратегическо значение по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., със специален акцент върху изграждането и модернизацията на железопътни участъци по коридорите Балтийско море – Черно море – Егейско море и Западни Балкани – Източно Средиземноморие.
Форумът беше открит от заместник-министъра на транспорта и съобщенията Любен Нанов и Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България. В приветствията бяха откроени ключовата роля на европейските инвестиции в модернизацията на железопътната инфраструктура и политиката на ЕС за устойчива мобилност, зелени връзки и европейска интеграция чрез железопътен транспорт.
Генералният директор на НКЖИ инж. Александър Вецков подчерта, че българската железопътна инфраструктура е изправена пред предизвикателства, породени най-вече от остарели съоръжения и техника и че основният двигател на модернизацията е финансовата подкрепа от Европейския съюз – чрез кохезионната политика и специализираните транспортни програми на Съюза.
С европейските инвестиции и правилната визия ще върнем доверието на хората и бизнеса в железопътните превози – изтъкна инж. Вецков и акцентира върху проектите за интермодални терминали. Конкуренцията между автомобилния и железопътния транспорт може да се превърне в партньорство и ключът е интермодалността.
Друг акцент в представянето на приоритетите на НКЖИ е обликът на гарите. Да се промени видът на гарите е от изключително значение за цялостната визия на железницата. Компанията работи по проект за изграждане на зарядни станции в част от железопътните гари и това ще помогне за развитието на гаровите райони.
Българската железопътна инфраструктура е на едно от челните места в ЕС по екологични параметри.
НКЖИ от години реално изпълнява политики по намаляване на вредните емисии. В България отдавна се изграждат тягови подстанции със съвременно оборудване, което не допуска вредни газови емисии (изолационния SF6 газ), като до 2030 г. всички подстанции ще бъдат модернизирани.
Основните усилия на НКЖИ са насочени към следните три направления:
– запад-изток, свързващо столицата с южното Черноморие и осигуряващо достъп до пристанища и икономически центрове (модернизация на линията София – Пловдив и рехабилитация на линията Пловдив – Бургас);
– западната трансгранична ос към Република Сърбия, (модернизация на направлението София – Драгоман – сръбска граница);
– югозападното направление София – Гюешево – граница със Северна Македония, част от бъдеща международна ос за пътнически и товарен трафик (изграждане на жп връзка между България и Република Северна Македония).
Ръководителите на звената за подготовка, управление и изпълнение на проектите „Модернизация на железопътната линия София – Пловдив: жп участък Елин Пелин-Костенец, фаза 2“ инж. Крум Палапуов, „Рехабилитация на железопътната линия Пловдив – Бургас, фаза 2, Етап 2“ инж. Цветан Цолов и „ Модернизация на железопътната линия София – Драгоман – сръбска граница, жп участък Волуяк – Драгоман, фаза 2“ инж. Валя Ставрева запознаха участниците в конференцията с хода на строителството на обектите.
Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г. играе ключова роля – тя дава необходимия мащаб на инвестиции за обновяване и развитие, за да се превърне железопътният транспорт в конкурентна, устойчива и безопасна алтернатива.