„Ние не правим предизборна кампания, правим избори. Аз участвам в комисията в Лион от 2016 година, обикновено избирателите са около 300, като за европейкити избори гласуват по-малко, защото част от хората предпочитат да гласуват за френски евродепутати.
Обикновено в края на изборния ден идват повечето хора.
Но нямам идея и нямаме все още никакни инструкции как ще се гласува следобед, след като вечерният час във Франция е 18 часа. Нямаме и инструкции по отношение на мерките за безопасност. Освен това ние нямаме никакви регламентирани отношения с ЦИК преди назначението ни, а то се случва обикновено много късно – когато всичко вече е готово.“ Това коментира още Червенков.
То поясни, че хаос не се създава, защото сами вършат работата си, комуникират помежду си българите зад граница, инфоримират се един друг:
„Но всъщност голяма особеност на изборите в чужбина е, че те не са по подразбиране. Ако ние не започнем да прави постъпки за тези избори два месеца по-рано, избори просто няма да има. Изборите в Лион ще са в кметство в центъра на града. По особено нещо не очаквам относно противоепидемичните мерк – маски и дезинфектанти.
Обикновено представител на посолството ни носи принтери, материали, скенери и бюлетините, ако донесе ръкавици, ще ползваме и ръкавици“ – това разясни още Червенков.
По думите му това, че българите в чужбина не могат да гласуват преференциално, е неравнопоставеност, защото българите зад граница могат да гласуват само за партии.
„Но според мен българите в чужбина гласуват и без това само за партии„, посочи Червенков.
Още по темата в звуковия файл.