15 C
София
сряда, май 14, 2025

Ромско образование – стимули и перспективи

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Въпросите, свързани с образованието и с ромската общност, са от особено важност както на местно, така и на европейско ниво.

Възможно ли е не само да се намали борят на отпадналите от образователната система ромски деца, а и да бъдат стимулирани да продължат със своето образование във висше учебно заведение.

Орлин Орлинов, национален координатор за България на стипендиантските програми, финансирани от Ромския образователен фонд,  коментира темата в “Нашият ден“:

“Ромският образователен фонд е международна организация, която е със статут на фондация и работи едновременно в 16 държави. В България администрираме и управляваме в момента само програма за стипендии за студенти от ромски произход, които се обучават във висши учебни заведения в България. Ние стимулираме нашите кандидати да продължат своето образование в по-горна степен, тъй като осъзнаваме важността и необходимостта от добре подготвени кадри, които да работят с ромската общност и които да обхванат и малките деца още от ранна детска възраст, още в училищната.“

“Смятаме, че училището е една от институциите, които имат огромно влияние за бъдещото развитие и за самосъзнанието на децата. Затова как те да поемат пътя си в бъдеще и дали те да изберат образованието като своя цел и приоритет.“

Проверка по рама

Процентът на младежите

“Наскоро бе проведено национално представително проучване от “Глобал Метрикс“, възложено от колегите ни от фондацията “Тръст за социална алтернатива“, според което в последните 10 години броят на завършилите висше образование роми се е увеличил 6 пъти. А при тези със завършено средно образование вече е двойно по-висок. Това ни показва, че работим в правилна насока и поставяме правилни приоритети пред себе си.“

Стратегии

“Специално в сферата на висшето образование нашата цел е освен младежите да получат качествено образование, следим тяхното развитие в университет, интересуваме се как се ориентира студентът кариерно, но освен всичко това администрираме и алумни мрежа на стипендиантите на Фонда, в която предлагаме различни възможности за професионална реализация. Имаме сключени споразумения с фирми, организации, международни и национални, които имат нужда от конкретни подготвени кадри. По този начин помагаме и на бизнеса, и на младежите. 

Ежегодно имаме около 500 кандидати за стипендия, за последната година висше образование са завършили около 80 човека. Най-много младежи предпочитат да се обучават в педагогически специалности, след тях са медицинските, правните и социалните науки. На последно място са изкуствата.“

Чести причини за отпадане на деца от училище

Магазин за Акумулатори

“Според нашите наблюдения отпадането се дължи на недобра подготовка от страна на преподавателите, които работят с деца, чийто майчин език не е български. Ако се набляга на ранното обучение в училището и се работи по-внимателно с деца, които не владеят много добре български език, бихме могли да ги задържим в по-голяма степен в училище. Колкото повече растат и колкото повече пропуски имат, започват да се страхуват от училището и отпадат от образователния процес. Но стремежът на ромските семейства да образоват своите деца расте и това са наблюдения, които имаме в последните години.“

Жителите на ромският квартал “Изток“ в Кюстендил отправиха предложения към Ромския образователен фонд:

“На ромските деца в града не се обръща внимание. Има деца, които са изостанали. Имам предложение да се направи една ромска занималня в някоя обществена сграда като читалището. Да финансират училището или учителят, който ще се занимава с изоставащите ученици. Аз съм на 38 години, когато бях 3-4 клас, учих ромски език, с ромски буквар, искам да питам защо сега не се изучава?“

„Да помагат със стипендии, има доста кадърни хора, но нямат средства. Децата не са виновни, защото са израснали в такива семейства.“

Темата за обучението по време на пандемия за децата от различни етнически групи, коментира в “Нашият ден“ Петя Русинова, директор на иновативното училище “Никола Вапцаров“ в Оряховското село Селановци:

“За нас всяко дете е мисия и обект на внимание, то е цел. Северозападът определено се сочи като място, в което образованието е ценност. Семейството е това, което формира ценностите. Когато те идват на 7 години в училище, вече имат ясна представа дали в училище ще идват “да се бият с кестени“, или идват да учат. В Северозапада броят на висшистите от ромски произход също е по-голям.

Задъхвам се, когато чувам, че колегите учители не могат да стигат до децата, защото говорят на различен език. При нас това го няма. Нашите деца идват с един много чист български език в училище и не се налага да ги приобщаваме към говоримия и четимия български. Те идват подготвени от семейството за това.

Най-хубавото е, че селановското училище е признато за център на общността от много години. То е вече на 63 години, единствено е за селото, в него се обучават 141 деца – 53% роми и 47 българи. Но това, повярвайте ми, няма никакво значение. Ние нямаме проблема роми – българи. Ние имаме проблема обучаеми – необучаеми, желаещи – нежелаещи, защото от три години се срещаме и с феномена децата да кръстосат ръце на чина и да кажат „аз не искам“. Години наред съм чувала – “не мога“, “трудно ми е“, но “аз не искам“ го чувам в последните три години. Затова семейството е това, което търсим за съдействие.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ