„Как да говорим за дарителството“ е тема на медийната дискусия, защото искаме да обърнем внимание на един анализ, според който над 100 процента са се увеличили новините за дарителстовото„. Това посочи пред БНР Красимира Величкова, директор на Български дарителски форум, който заедно с Асоциацията на европейските журналисти са организатори на събитието.
„Ако тези новини за дарителство са били през 2019 година около 48 хиляди, за миналата година са били почти 106 хиляди публикации . Това си го обясняваме с пандемията, особено в началото, при извънредното положение, така темата за благотворителността даваше малко светлина на хората„, поясни Величкова в предаването „Преди всички“.
„Така че наблюдаваме за радост много повече новини за дарителството и доброволчеството, защото в този тежък момент тези теми ни даваха надеждата, че можем да помагаме на изолираните хора, на лекарите, които изнемогваха – това беше позитивната тема на годината.“
По думите на Величкова скандалът с платформата за дарения „HelpKarma“ беше изключително смущаващ и сред организациите, сред дарителите и хората, но не е довел до щета хората да спрат да даряват.
„Доведе и до това граждански организации да се обединят около инициатива за спазване на стандарти за добро управление на програмите си.
Това, което виждаме от нашия анализ, е, че след компаниите и фондациите, на трето място голям дарител са партиите, политиците, кметовете и общините.
А нашата теза е, че публични ресурси – бюджети на кметства и министерства, няма как да бъдат дарявани – това и Сметната палата го потвърди“, каза Красимира Величкова, директор на Български дарителски форум.
„Такива новини като „Кметът дари или министърът дари…“ това не е коректно, защото се подвежда хората кой е истински дарител и не се развива средата за добри практики на дарителството“, заяви още тя.
Още по темата в звуковия файл.