150 ваксини ще бъдат поставени днес от двата мобилни имунизационни екипа, осигурени от община Пловдив за цялата област. Това съобщиха директорът на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов и кметът на града Здравко Димитров.
Ваксините са на Оксфорд-Астра-Зенека и ще се разпределят между 3 предприятия и Карлово. Предприятитяа са две общински и едно частно, заявили желание при обявяване на възможността за мобилно ваксиниране от общината вчера.
Бусовете, с които обикалят мобилните екипи, са дарени с оборудване на община Пловдив. Тя осигурява и логистиката. „Правим го, за да помогнем в този момент“, обясни Здравко Димитров.
Малко след 9 бусовете тръгнаха към Карлово и предприятията, като в единия и лекар, който ще поставя ваксините, и шофьор днес е д-р Калин Калинов. Максимално на ден всеки мобилен екип ще може да поставя 200 дози.
Общината разчита на РЗИ да ги осигуряват в пълен размер, В следващите дни в график ще бъдат включени още общински предприятия.
Днес официално започва рабпота и общинският имунизационен център. Той е на гърба на ДКЦ 2 и ще поставя ваксини от 10 до 15 часа всеки делиничен ден на записали се и през онлайн платформата. Центърът ще действа и като буфер, поемайки натоварването над възможностите на общинските имунизационни кабинети и семейните лекари в Пловдив.