17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Ирена Тодорова: Негативите за ИТН сега са по-малки, отколкото ако влязат в управленска формула

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Слави Трифонов с вчерашното си появяване изглежда да не е готов да се превърне в системен политически фактор, в системен политически играч, докато Борисов успява да балансира ролята си хем на човек от властта, хем на човек от народа. Това каза в интервю за БНР главен асистент Ирена Тодорова, преподавател в Департамент „Политически науки“ в Нов български университет.

„Слави Трифонов не е готов за ролята си на системен играч. Поради тази причина отказва да направи опит за формиране на правителство. /…/ Те добре са калкулирали, че независимо от негативите, които ще понесат в момента, с този отказ, те са по-малки, отколкото ако влязат в някаква управленска формула.“

Относно комуникацията през социалните мрежи и на премиера в оставка Бойко Борисов, и на Слави Трифонов като лидер на ИТН, Ирена Тодорова отбеляза:

„Вероятно се смята, че през Фейсбук си по-близко до народа. Фейсбук изглежда като народната платформа, която е достъпна да всички – дори тези, които вече нямат телевизори в домовете си или пък младите хора, които отказват да гледат политически новини и публицистични предавания.“

Може ли Слави Трифонов да се превърне в лидер на протестните партии?

„Не съм съгласна с етикета, който се залепи на ИТН и на ИМВ като протестни партии. Те са свръхпопулистки партии, антисистемни партии. Хората, които съставляваха летните протести, са много разнообразни. Вероятно техният вот е попаднал и във вота за Слави Трифонов и Мая Манолова, но от тази ситуация, от днешна перспектива да наречем Слави Трифонов лидер на протестните партии ми се струва преувеличено.“

Проверка по рама

Правителство на всяка цена или предсрочни избори с всички произтичащи от тях рискове?

Нови парламентарни избори до голяма степен ще повторят сегашната формула с малки променливи, отбеляза Ирена Тодорова, според която не е толкова страшно, че изпадаме в политическа криза, в която основните субекти не могат да съставят кабинет.

„Страшно е, че в българската демокрация има толкова дефицити и дефекти, унаследени назад във времето, че когато изпаднем в политическа криза, институциите спират да работят, те са в абсолютен ступор. Не сме класическа Белгия, в която можем да издържим две години без правителство, а държавата да не колабира.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ