Започна поленовият период от пролетта. Хората с алергии към цъфтежа на брезите вече се обръщат към алерголозите. През май ще имат нежелани реакции и хората с непоносимост към тревните полени, припомни д-р Златко Димитров, зам.-председател на Българското дружество по алергология.
Той обясни най-честите симптоми за алергичния ринит: водниста хрема, сърбеж в носа, понякога – в ушите и очите, пристъп на кихане и запушване на носа.
Ако забележите подобни признаци, трябва да се обърнете към специалист, за да се постави точна диагноза и да се предпише адекватно противодействие.
„Разполагаме със съвременни медикаменти, които се приемат лесно – през устата. При по-сложно протичане, се прилагат и други средства“, отбеляза д-р Димитров. Съществува и метод, наречен имунотерапия, чието използване води до липсата на симптоми към съответния полен.
По думите на специалиста заболяването може да се появи още при 5-6-годишните, по-често се среща сред младите хора, отколкото в зряла възраст.
Дружеството по алергология е предложило протокол, по който пациенти с алергии могат да се изследват по отношение на тези вещества в анти Covid ваксините, които най-често предизвикват нежелани реакции, допълни д-р Димитров.
Не всички хора с алергии обаче имат риск при ваксинация и трябва да се тестват. Задължителният тест е за хора със системна алергична реакция при предходна RNK ваксинация.
Нито алоргичният ринит, нито бронхиалната астма, нито атопичният дерматит не са противопоказание за прилагането на ваксините срещу коронавируса, подчерта д-р Златко Димитров.
С него разговаря Диана Костова.