Около пролетното презареждане, всеки от нас се опитва да бъде във форма, но е хубаво да си създаваме навици да се храним здравословно и с пречистени храни, не само преди да се подготвяме за лятото.
В България вече съществува първата и за момента единствена фирма, която извършва студена обработка на храни и напитки, в резултат на което срокът на годност на храните е удължен, а потребителите получават по-вкусни и по-здравословни храни – без добавки и консерванти. Целта на пастьоризацията, била тя студена или топла, е да унищожи микроорганизмите в храните.
Студената пастьоризация доказано запазва качеството и стойностите на храните, след обработката твърдят предприемачите, които налагат този модел у нас преди 3 години – Боряна Великова Тошева и Любомир Цанков.
„Студената обработка на храни и напитки под високо налягане представлява един естествен и не топлинен метод за консериване на храните. Принципът, на който работи е, че вече готови продукти се зареждат в голяма барокамера, пълни се с вода и чрез водата се упражнява налягане върху продуктите.В резултат от високото налягане, се унищожават патогенните организми в продуктите, което е и целта на консервирането“, казва Боряна Великова.
“Разбира се, това не е магия. Говорим за хидростатично налягане от 6000 бара, което представлява прекалено силно налягане, каквото не съществува свободно в природата 1 най-силното налягане е в Марианската падина и е над 1000 бара, допълва Любомир Цанков.
По думите му става дума за малотрайни храни, които са с високо съдържание на вода – салами, шунки, сокове, мокри салати (снежанка, руска салата), чиито срок на годност се увеличава.
Технологията на студено пастьоризиране е най-разпространена в Америка, а най-често по света се прилага за запазване на вкусовите качества на авокадото и по-специално гуакамолето. Технологията тепърва навлиза в Европа.
Повече за технологията на студената пастьоризация, какви са нейните ползи и как се разработва в България, чуйте в интервюто на Ангелина Грозева.