22.8 C
София
сряда, юли 9, 2025

Вихър погубил парапланериста Тома, имал над 500 часа във въздуха

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Смъртта на парапланерист след полет над Мусала отново изведе на преден план познатия въпрос – ако имахме медицински хеликоптери, можеше ли този трагичен случай да бъде избегнат? Парапланеристът Тома Стоичков, който загина вчера, след като близо 3 часа чакаше военен хеликоптер, е бил един от най-перспективните ни пилоти, коментират негови колеги в този спорт.

Той е бил и победителят в първото състезание по прелети в Банско. Днес приятелите му търсят отговорът на най-важния въпрос – кога държавата ще осигури бърза помощ в планините.

В последния си полет Тома Стоичков е имал добра видимост, а времето е било спокойно, показват кадри на друг парапланерист, с когото излетели заедно над Рила. Първите думи, които казват за него приятелите му, си приличат, съобщава БНТ.

„Най-усмихнатият парапланерист“, казва за него Калин Костадинов. „На всеки винаги е помагал, никога не ме е предавал в нищо и съм щастлив, че съм го познавал“, добавя Георги Джолев, шампион по парапланеризъм.

Стоичков е бил и достатъчно опитен – с над 500 часа във въздуха.

Проверка по рама

„Според очевидци, които са били горе на върха, когато са го видяли при инцидента, е загубил контрол върху крилото си и в опит да го оправи, да излети отново, не е могъл, височината е била много ниска. Това е свободно падане надолу. Това, което е станало при него е, че го е поело с много голяма сила и го е завъртяло и може би със сила го е ударило в стената, защото иначе няма начин да си счупи и двата крака така“, казва Калин Костадинов.

На въпроса дали някакъв поет риск е причина за инцидента приятелите на парапланериста отговориха категорично. „Не, не. И този полет, който се е опитал да реализира сега във фаталния ден, го е правил много пъти, дори надвишавайки много повече разстоянието“, казва Костадинов.

„Дори като сме участвали в състезания той не е обичал да лети с голяма скорост, а да бъде по-предпазлив и умееше доста добре да оценява условията и да пази себе си“, допълва Джолев.

Около 3 часа минават, докато военен хеликоптер е изпратен към Тома. Калин също е падал. С разликата, че го е спасил медицински хеликоптер.

„Мен са ме изваждали от 2900 м. в Пиринеите. За 35 минути хеликоптерът дойде и на 45-тата минута бях в медицински център“, обясни той.

Такъв медицински хеликоптер у нас продължава да се обещава. Но парапланеристите все по-настоятелно задават въпроса кога и в България ще има такъв хеликоптер.

Магазин за Акумулатори

„Ние не можем да направим едно свястно състезание в световен мащаб, тъй като ако стане някакъв инцидент като този с Томи – ние не можем да му предложим ефикасна помощ“, обясни Костадинов. Чаканият хеликоптер може да дойде най-рано в края на тази година.

„Аз се отказах в последния момент и отидох на Коняво. До 11 часа на горна станция показваше 6 м/с. Очаквах след обяд да усили още, защото в Уинди предвиждаха вятър 10-12 м/с на 3000 м. Понякога при по-силен вятър на старта Маркуджик 2 показва по-ниски стойности от реалното. Защото склона е много стръмен се получава нещо като вълна пред склона, на която може да се крепиш, без търсиш термика. Но излезеш ли от възходящата зоната, виждаш, че вятъра е по-силен.

Предполагам, че е решил да се извози до Мусала на реене. Неговия инструктор го беше правил с тандем, само че при по-слаб вятър. Като е достигнал височината на върха, е установил, че не може да пробива напред дори и с натиснат спид. Не имал достатъчно височина да пусне по вятъра да мине над роторната зона отзад. За това е решил да пробва да кацне на върха. Като е доближил склона с натиснат спид, се е натъкнал на силна турболенция и ситуацията е излязла от контрол. Това е Мусала все пак, не е расник, та като усили вятъра, да си кацнеш горе“, пише Ясен Христов.

Криминално

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ