Древен Египет е едно от най-завладяващите места в историческите записи. Тяхната мания за живота след смъртта, техните велики пирамиди, златни съкровища и множеството доказателства, които са оставили след своите велики произведения, са завладявали въображението на хората в продължение на хиляди години.
Въпреки това, под облицовката на мистицизма и историческото величие, Древен Египет не винаги е бил най-забавното място за живеене … Тяхната съдебна система често е несправедлива и жестока, медицинските им практики са ужасяващи, а предаността им към Боговете често стига до лудост.
По-долу Ви представяме някои зловещи факти за Древен Египет, които може би не знаете.
Избухването на холера е свързано с опаковъчна хартия за храна, направена от бинтове на мумия
Било е време, когато всичко свързано с Древен Египет се смятало за „мода“. Мумиите били внасяни в Европа, за да бъдат „разопаковани“ на партита. По онова време много мумии са изнесени незаконно от Древен Египет.

Истината е, че имало страшно много мумии и никой не изпитвал голямо уважение към тях. Дори им се приписвало много малко истинско историческо значение.
Поради тази причина получаването на бинтове от мумия е не само евтино, но в някои случаи и по-евтино от хартията. В началото на 1900 г. в Съединените щати, „предприемчив“ бизнесмен решава, че може да спести малко пари, като прави от тях опаковъчна хартия за храна.
За негово нещастие планът му се проваля, когато хората започват да боледуват от холера. По този начин използването на бинтове от мумии за опаковане на храната е прекратено.
Често слугите са умъртвявани, за да бъдат погребани заедно с господарите си
Някои от Вас и преди са чували за легендата, че слугите на фараоните и други важни фигури в древноегипетската история често са били ритуално убивани и погребвани заедно с починалите, за да им служат в отвъдния живот. Мнозина днес ще кажат, че „това е митология“.

Но истината всъщност е много по-ужасна. Жертвоприношенията на слуги е редовна част от древното египетско общество.
Тези, които били пожертвани по този начин, не са приемали, че ще бъдат убити. Древните египтяни са имали сложни разбирания за смъртта и са били обсебени от живота след смъртта. В известен смисъл те били много по-обсебени от живота след смъртта отколкото от самия живот.
Онези слуги, които се изпращали да умрат и да бъдат погребани с господарите си, се считали за „привилегировани за това, че ще им бъде позволено да следват могъща фигура в отвъдния живот, на която да служат“.
В Европа мумиите се консумирали като лекарство
За повечето хора канибализмът и идеята да се яде човешка плът е ужасен акт.

Но през 1600-те и 1700-те години в Европа канибализмът не е тема табу. Хората ядели човешка плът в опит да се излекуват от различни заболявания. Някои отчупвали части от мумия и ги поставяли в тинктура твърдейки, че може да излекува всякакви болести. Други пиели кръв, за да лекуват заболявания свързани с кръвта или консумирали парчета смачкан череп за справяне с проблемите на мозъка.
В Европа по онова време консумирането на останките на други хора се смятало за напълно нормално и полезно за здравето …
Ако не уважаваш Бога на Слънцето ще бъдеш пожертван
В Древен Египет насилствените престъпления са сравнително редки. Но едно от най-ужасните престъпления, които може да се извърши е обида или неуважение към Бога на Слънцето – да се ограби храм, богохулство или т. н. Наказанието е изгаряне. Обикновено то е придружено с ритуал, в който човекът е принасян в жертва на Боговете.

Древните египтяни вярват в запазването на физическото тяло за живота след смъртта, а пълното унищожаване на тялото на човека чрез изгаряне ще го остави без съд в отвъдния живот.
Четете още: Мистерията на папируса Тули: НЛО в Древен Египет?
Обичайно било древноегипетската „полиция“ да изтръгва самопризнания от хората
В Древен Египет има система от закони и група, която по същество действал като полиция. Но, това не означава, че нещата наистина са били толкова справедливи. Точно както в по-старите европейски общества, изтръгването на признания от хората било често срещано явление. Всъщност това било стандартна практика.

Обикновено, за да получат признания, хората били бити с пръчки, често по долната част на краката – мъчение, известно като „бастинадо“.
Който наруши закона е считани за виновни до доказване на противното
Един от крайъгълните камъни на съвременната правна система е презумпцията за невинност – невинен до доказване на противното. Това е една от причините, поради които много хора отдавна рекламират западните правни системи. Но в Древен Египет е точно обратното …

В тяхната правна система вината на обвиняемите се приема от самото начало. Задачата на обвиняемите е да докажат своята невинност. Побоите са често срещани за доказване на вина, както на обвиняемите, така и на свидетели, ако съдиите смятат, че е необходимо да получат повече информация за случая.
Въпреки, че няма доказателства, че древните египтяни са злоупотребявали редовно с тази система, изглежда, че тя е била от полза за тези, които са злоупотребили с нея.
Оракулите решават кой е виновен и кой не
В по-късните дни на Древен Египет духовенството започва да придобива все по-голям контрол върху ежедневния живот на египтяните, както и върху решенията, взети от владетелите. Влиянието и властта на жреците над обикновените хора непрекъснато се увеличава през годините. Не след дълго с тях се консултират много повече, отколкото когато и да било преди.

Силните на деня се допитват много често до жреците си, за да помолят за подкрепата на Боговете и да получат власт. В последните дни на Древен Египет духовенството се оказва замесено в множество съдебни въпроси.
Жреците внасяли статуя на Бога на Слънцето и поставяли пред нея папируси с варианти за решение. В съда те обикновено били два листа, решаващи „невинност“ или „вина“. Статуята трябвало да се обърне към правилния папирус, показващ волята на Боговете. Това давало възможност на жреците да манипулират движението на статуите и да решават съдебни дела въз основа на собствените си мнения и капризи.
Това означава, че много невинни древни египтяни са наказвани „по волята на Боговете“.
Упражняваният контрол на раждаемостта в Древен Египет
Днес хората използват презервативи, приемат хапчета или т.н., за да избегнат бременността. Контролът на раждаемостта съществува от много хиляди години. Изследователи откриват древни доказателства за презервативи от овча кожа.
Твърди се, че древните римляни са използвали растение за контрол на раждаемостта толкова често, че то е изчезнало напълно. Може да се приеме, че този методи е разумен начини за справяне с контрола на раждаемостта, за разлика от друг …

В Древен Египет са вярва, че смес от пчелен мед и крокодилски изпражнения, с която се маже цялата вагина е начин да се избегне забременяване. По някаква причина те решават, че това е ефективен спермицид, въпреки, че всъщност е по-вероятно да увеличи шанса за забременяване.
Смъртното наказание в Древен Египет е рядко, но изключително брутално
Животът в Древен Египет е доста суров. Побоите са често срещан метод за извличане на самопризнания и наказание. Въпреки, че системата е доста строга по отношение на наказването на престъпници, подобно на голяма част от Древния свят, египтяните са против безсмисленото смъртно наказание.

Опцията съществуваща според закона е използвана много рядко. Дори има период от около 150 години, когато в империята на Древен Египет не са извършвани официални екзекуции. Въпреки това, когато някой е направил нещо като убийство или предателство, смъртната присъда, с която е наказан, често е много брутална.
Изгарянето жив е наказание за сериозни престъпления към Боговете. Други форми на смъртно наказание са обезглавяване, удавяне, набиване на кол.
Легендите за древноегипетските проклятия
Разказани са безброй легенди и истории за проклятието на мумиите. Концепцията датира по-далеч, отколкото мнозина си мислят. Още преди отварянето на гробницата на Тутанкамон, вече се появяват истории за мумии, които си отмъщават, когато останките им са обезпокоени.

Най-популярната легенда гласи, че в отварянето на гробницата са участвали 26 души. След това всички започват да умират при мистериозни обстоятелства. Дори самият ръководител на експедицията умира заради на отравяне на кръвта.
Претърсванията на гробницата разкрива спори на мухъл, но нищо, което се счита за особено опасно. Някои теоретизират, че може би е замесена странна болест, която се проявява като отравяне на кръвта. Но повечето учени отхвърлят това, посочвайки, че само шест от 26-те души имат скорошна смърт след събитието.
Въпреки, че може да няма логично доказателство за съществуването на проклятия, това не означава, че древните египтяни не са се опитвали. Много гробници имат различни символи проклинащи онези, които смущават останките им …
По материал на kakda.
Следвайте ни в Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание!