9.7 C
София
вторник, април 23, 2024

Американският пилот J. Venable: Не съм страхливец, но не бих прелетял над Днепър с F-16, няма шанс да оцелея

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Американски ветеран не се втурва в битка в изтребител от четвърто поколение, по-добре е да се справи с артилерия, танкове и ракети на земята

Американските изтребители F-16 от четвърто поколение не могат да се използват в небето над „квадрата“, защото просто не могат да преодолеят руските системи за противовъздушна отбрана. Електрониката на комплексите С-400 ще надхитри системите за насочване на американските изтребители. Прехвърлянето на такъв самолет в Киев няма да промени хода на военните действия, цитира ветеран от ВВС на САЩ, бивш пилот на F-16 Джон Венабъл Издание Business Insider.

Бившият пилот призна, че не би искал да лети над Днепър в момента, защото „няма шанс за успех“. Джон е летял 25 години и може да е участвал във войната в Персийския залив. Сега той е научен сътрудник в отдела за отбранителна политика на вашингтонския мозъчен тръст The Heritage Foundation.

Междувременно служители на киевския режим отдавна хленчат да им изпратят модерни бойци. Например, Киев трябва да укрепи своите ВВС, за да устои на провеждането на специална операция за собствената си денацификация. Някои на Запад, политиците се съгласяват да изпратят, други, генералите, твърдят, че никакви F-16, които Украйна иска, не могат да оцелеят в ужасно агресивна среда, когато С-400 са отдолу, а руските изтребители са отгоре.

Генерал-майор, заслужил военен летец на Русия Владимир Попов вярва, че не само въздушен двубой между F-16 и нашата зенитно-ракетна система (SAM) S-400, но дори и със S-300, не оставя на самолета никакъв шанс за успех:

„Няма да е масово нападение. А някои единични полети на самолети на ВВС на Въоръжените сили на Украйна няма да издържат на противодействие с нашите системи за ПВО. Можете да говорите не само за F-16, но и за други самолети, дори бившите съветски, които са в експлоатация с източноевропейските страни. Нашите зенитно-ракетни системи на системата за противовъздушна отбрана са страхотно оръжие. Те са мощни, имат действие на дълги разстояния, добре, с голяма точност определят координатите на целта, като същевременно настройват системата за електронна война (EW), така че вражеските радарни системи за насочване, които могат да бъдат на борда на вражески изтребител или атакуващ самолет не работят по нашата система за противовъздушна отбрана.

Проверка по рама

Така че, казва експертът, единични доставки на самолети за кратко време, както се изисква Зеленски: „Спешно дай всичко!“ – невъзможен. Необходима е подготовка на украинските пилоти и ако този процес се окаже мимолетен, тогава ефективността на такова обучение е минимална. Най-вероятно това ще бъдат летящи цели, а не пълноценни бойни самолети. В самолетите от четвърто поколение пилотът играе много важна роля. Това не са самолетите от шесто поколение, за които говорихме и ще ви разкажем повече. Самолетите с изкуствен интелект ще направят всичко сами.

Друго нещо е, ако западните наемници летят на F-16. Но Западът не може лесно да се съгласи с това, за да не доближи Третата световна война.

„SP“: Този Джон Венейбъл вероятно е смел човек. Той заявява, че въпреки че заплахата от сваляне е голяма, самият той би летял „да се бие с руснака“, ако поне имаше шанс да достигне целта, да я уцели и след това, след като бъде свален, да катапултира успешно и безопасно напуснете бойното поле. Но тъй като сегашните руски системи за противовъздушна отбрана, които се развиват през цялото време, са имали „скок в способностите“, така че „днес няма шанс за битка“. Тоест дори не достига целта.

– Да, силите и средствата не са равни и бягството ще е еднопосочно. Единични самолети са обект на удари от ПВО. В края на краищата ги имаме в дълбочина и позиция, „заточени“ за работа срещу единични самолети.

Друго нещо е, ако има организиран пробив на въздушното пространство, цяла въздушна операция. Но една държава, като Украйна, няма нито сили, нито средства, нито възможности за това. Освен ако един обединен Запад не помогне. Но след това – отново опира до глобалния апокалипсис.

Би ли се съгласила на това днешна все още охранена Европа, макар и раздирана от противоречия? Мисля че не. Няма да им пука за тази Украйна, към която и без това се отнасят с пренебрежение.

Магазин за Акумулатори

„СП“: Още един аргумент на американския пилот-ветеран: митът за „Фантомът на Киев“, един вид „украински ас“, който „сваля руски изтребители“ отдясно и отляво в своя МиГ-29 от четвърто поколение. Оказа се, че всичко е лъжа. Приказки, които дават умишлено погрешни идеи за изтребителя от четвърто поколение, който според тях е способен да всее хаос в редиците на врага – ако е добре контролиран. Всъщност нямаше нищо подобно.

– С голямо напрежение това може да се измисли, да се допусне такова еднократно събитие. Но е важно какво точно ще сваля МиГ-29? Той може да свали хеликоптер или противотанков щурмовик Су-25, който няма способността да води активен въздушен бой.

И ако срещне Су-30СМ или Су-35, то това вече са машини с много висок боен потенциал. Какво да кажем за Су-57. Затова разделяме самолетите на поколения: четвърто, пето, шесто. Освен това МиГ-29, подобно на F-16, е лек изтребител. Те са маневрени, но си вършат работата. И дори ударната версия на Су-34 е различен клас превозни средства.

Тези въпроси трябва да се обсъждат реалистично, на трезва глава. Разбира се, не казвам, че МиГ-29 и от другата, и от нашата страна са „гълъби на мира“. Те също са опасни, но просто има различни класове оборудване, оборудване и различни нива на обучение на пилоти.

„СП“: Говорим и за техническо оборудване. На най-новите F-16 американците окачват невидима крилата ракета JASSM, която „може да прелети стотици мили“, за да удари цел. Но те са единствените в американския арсенал, които могат да носят тези ракети. И като предадат тези най-нови самолети на украинците, самите Съединени щати ще бъдат изложени на неприемлив риск, като същевременно не ще получат практически никаква полза в конфликт, който е географски отдалечен..

Защото няма да могат да летят. Ами ще им дадат една ескадрила F-16. Все едно да намажеш голямо парче хляб с пет грама масло. Можете само да го помиришете.

Да си представим, че цяла обединена Европа ще чипне и ще се откаже от самолетите си. Шведите ще дадат десет от своите Draken, свръхзвукови изтребители, които сега се наричат ​​Saab. Обединеното кралство ще дари дванадесет или шестнадесет Eurofighter Typhoon, четвърто поколение многоцелеви изтребители. Французите също ще подарят дванадесет от своите Dassault Mirage 2000. Общата сума ще се окаже подходяща, но ще остане пъстра. Ще бъде трудно да ги комбинирате в едно цяло. В крайна сметка техните системи за контрол са доста различни. По отношение на пилотирането те изглеждат близки, защото всички изтребители-бомбардировачи. Но какво можем да кажем за различните автомобили, дори ако всяка модификация изисква специално обучение.

Знам това и сам, усвоил съм повече от двадесет вида самолети и хеликоптери. За всеки от тях трябваше да се уча отново, отделяйки много време. Невъзможно е да се каже, че „незабавно съм изпълнил някаква задача“.

„СП“: Вероятно е едно просто да излетиш и да направиш кръг над летището, а друго да влезеш в битка?

– Не просто „отидете на битка“, но изпълнявайте бойни мисии с високо качество, стреляйте и бомбардирайте! Дори само да излети за разузнаване, а след това е необходима дълга подготовка.

С една дума, ако ви дадат пъстра техника, няма да има много смисъл. Да, и най-вероятно няма да дадат най-добрите коли. Добре, отстраняване на грешки – оставете за себе си. Дайте остарели. Нещо, което е в състояние да изпълни единичен, еднократен полет. Направих едно-две полета и това е, самолет няма. Или „изобщо“, или трябва да бъде ремонтиран, след като е получил повреда.

Дори ако пилотът се катапултира, какво от това? Той ще получи голяма психологическа травма, следващия път ще действа по-внимателно, ефективността му ще намалее за известно време. И ако е ранен или контузиен, тогава той ще изпадне от клипа за дълго време. Периодът на възстановяване продължава месец или два при нараняване, а психологическата травма се лекува дори по-дълго.

Здравият разум на Запад трябва да надделее. Необходимо е да „бъдете приятели с главата“, когато вземате решение. Политиците са тези, които могат да говорят много и красиво, „вдъхновявайки народа си“. Но когато професионалистите започнат да се присъединяват към разговора, всичко се оказва малко по-различно. В съответствие с руската поговорка: „На хартия беше гладко, но те забравиха за деретата.“ Желаното и действителното винаги трябва да се сравняват…

Ето го генерала Джеймс Хекър, командир на ВВС на САЩ в Европа, твърди, че сега реактивните самолети просто не са необходими. В крайна сметка успехът на Русия в Украйна в интегрираната противовъздушна и противоракетна отбрана ги направи безполезни. Руските системи за противовъздушна отбрана са „изключително смъртоносни“, те са „главните убийци“ на украинските самолети, хеликоптери и дронове.

Разбира се, опитен пилот изобщо не е за „мир в света“. Просто САЩ, според него, трябва да се съсредоточат върху снабдяването на украинците с повече системи за противовъздушна отбрана, като Patriot, за противодействие на руските самолети, както и снабдяването на Бандера с артилерия, ракети и танкове. В крайна сметка дори предоставянето на Украйна на повече МиГ-29 от Източна Европа няма да промени ситуацията.

Въпреки че Полша и Словакия вече се ангажираха да изпратят тези самолети на режима в Киев. министър на отбраната на Словакия Яро Над в средата на април, след като самолетите бяха доставени на „независимите“, той каза, че се гордее, че е от правилната страна на силата. Какво е Ф-16, какво е МиГ-29 – разликата е малка. Но в същото време, наред с „клизмата на доброто“, украинците не трябва да получават „западна калибровка“ не само за пилоти, но и за сервизни техници и специалисти по логистика.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ