4.5 C
София
понеделник, декември 9, 2024

България потъва в хаос! Две частни фирми решиха изборите

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

При частично или пълно касиране на изборите, държавата би била изправена на ръба на управленски хаос, прогнозираха пред “Труд news” политолози и юристи.

“Касирането на изборите би поставило под съмнение изцяло дейността на парламента – възможността да бъде сформиран, да започне легитимно своята работа, да взема решения в периода, в който стои под въпрос какъв ще бъде резултатът от проверката, от ново евентуално преброяване на бюлетините”, коментира Ваня Нушева, политолог и преподавател в СУ.

Ако парламентът вече е започнал да работи, а КС постанови пълна незаконосъобразност, КС трябва да каже не само за актовете на парламента, но и за всички правни последици от дейността на НС – включително и за актовете му. Решението ще влезе и в противоречие с Конституцията, че има непрекъсваемост на дейността на парламента.

Не е уреден въпросът дали се връща старото НС – 50-то НС, или остават 51-то до новите избори, При общинските съвети се възраждат старите състави, коментира конституционалист. Според него този въпрос трябва да бъде поставен пред КС при искането за оспорване на изборите.

Проверка по рама

Бивши конституционни съдии обясниха, че би било логично да се иска цялостно касиране на вота, ако бъдат дадени данни за нарушения в над 50% от секциите.

Срокът за подаване на жалби от партиите е седемдневен и изтича на 9 ноември, а за внасяне в КС е 15 дни, като крайната дата е 14 ноември.

Гражданското движение БОЕЦ първо внесе жалба за цялостно касиране на изборите до всички институции, които имат право да сезират (КС). Чл. 150, ал. 1 от Конституцията казва, че това са 1/5 от народните представители, президентът, правителството, ВКС, ВАС и главният прокурор.

Адвокат Методи Лалов, като представляващ трима кандидат-депутати, останали извън Народното събрание, също подаде искане за частично касиране на вота. Лалов представлява Христо Едрев и Антонина Грекова от ПП и Иван Сотиров от “Синя България” – коалицията на Петър Москов, която остана под бариерата с 1,07% от всички действителни гласове.

На среща, лидерите от коалиция “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) обсъдиха искане за сезиране на Конституционния съд за частично касиране на вота. От ПП-ДБ ще изискат проверка на гласуването в секции, в които активността е два пъти над средната. Ще бъдат инспектирани също СИК, където камерите не са поставени правилно или са били изключени и където има над 1% невалидни бюлетини. След това ще се внесе жалба за касиране на вота.

От “Алианс за права и свободи” поискаха пълно касиране на изборите и призоваха “президентът,  като обединител на нацията, който стои равноотдалечено от всички партии – да сезира Конституционния съд”. Пълно касиране искат “МЕЧ” и “Величие”.

Магазин за Акумулатори

“Възраждане” настояват за повторно преброяване на гласовете.

Росен Карадимов, министър на иновациите и растежа: „Сиела норма“ инсталираше софтуера на машините за вота през нощта

“Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеното нещо в една държава, най-свещеният суверенитет в една държава, е поверен на две частни фирми – едната съхранява машините, а другата осигурява работата на машините. Експертите на изпълнителната власт, в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощни на своеволията на две частни фирми”, обяви на брифинг министърът на иновациите Росен Карадимов.

Той обяви, че ако правят предложение, което да залегне в Изборния кодекс, то е държавата да си заеме мястото в този процес – машините да се съхраняват в държавен склад, кодът да бъде собственост на държавата, а не лицензиран на нея. Контролът, който се осъществява, да бъде осъществяван ефективно от държавата. “Това не е въпрос на честност на изборния процес, а е въпрос на достойнство”, каза още той.

Уточни, че “Сиела Норма” е закъсняла с инсталацията на софтуера. “Графикът беше така направен, че основна част от инсталацията се извършваше нощем”, заяви Карадимов и допълни, че 51 държавни служители не мога да бъдат ангажирани през нощта там.

“Пораждат се съмнения при инсталацията на софтуера, нямаме съмнение в честността на вота обаче. Направихме проверка на извадков принцип, въпреки съпротивата”, поясни министърът на е-управлението Валентин Мундров.

“Дописването на протокол, неотчитането на бюлетини в протоколи, са дейности на СИК. Изпълнителната власт няма никакви правомощия и не бива да има към дейността на комисиите”, припомни Росен Карадимов.

Пламен Киров, професор по конституционно право: КС се произнася в двумесечен срок

Казано е, че Конституционният съд се произнася в двумесечен срок. Като има обжалване, логично е президентът да не бърза да свиква парламента – няма проблем да го свика в края на единия месец след изборите. Защото по Конституция той свиква НС не по-късно от един месец след деня на изборите.

Нека КС да каже какво се случва, ако има касиране на изборите. За мен новоизбраните народни представители действат, докато се обяви преизчисляване на резултатите, в случай че се стигне до частично касиране на вота.

Ако президентът е решил да внася искане за касиране на изборите, да го внася. Няма нужда да прави политически изявления и да дава оценки. Ако смята, че има основание, нека да внесе искане. Ама той не иска. Най-лесното е да кажеш, че има нарушения. Като кажеш А, ще кажеш и Б. Крум Зарков не му ли е казал, че е той субект на инициатива пред КС?

Исканията до КС трябва да се аргументират с конкретни факти и да се посочат нарушения, които биха повлияли изборният резултат в конкретни избирателни секции.

Михаил Михов, бивш председател на Народното събрание от БСП: По-голям хаос от този няма накъде

Изборите трябва да се касират въобще, ако това се отразява на крайния резултат или да не се касират. Ако се стига до касиране, то трябва да е на целите избори, а не частично.

Още повече, че се провеждат в многомандатни райони, но в крайна сметка е важно в цялата страна сумирането на гласовете преди преразпределянето по райони. Така че, това може да се отрази по един съществен начин на цялостното разпределение на мандатите.

Партиите трябва да поемат отговорност – или да продължат така и да се правят, че нищо не се случва или да се отиде до касиране на изборите и провеждане на нови. Но това е свързано с някакво глобално споразумение между тях – да не използват тези механизми – когато кучето се научи да яде кокошки много трудно се отучва.

То повече от такъв хаос няма накъде – има степен на доверие, на легитимност в институциите, демокрацията е псевдодемокрация, тя не почива върху някаква обществена подкрепа, а е много трудно да се управлява в такава среда, когато нямаш доверие.

Тук става дума за някаква промяна в нагласата към изборите, някакво разбиране за властта – не на всяка цена, а изборите като кредит на доверие, с който можеш да прокарваш някаква политика, но тези въпроси днес никой не ги коментира.

От това, което се вижда от камерите в отделните секции е очевидно, че вече не става въпрос само за отношения купувачи-продавачи на гласове, а за цели структури в изборната администрация, за които изборите не са нещо повече от изкарване на някакви пари.

А тези комисии се кадруват от отделните партии, които имат право на хора в отделните секции.

Александър Андреев, бивш председател на ЦИК, пред “Труд news”: Дейността на избраните депутати е легитимна до произнасянето на КС

В случай, че бъдат отменени резултати в определени секции и по някакъв начин бъдат касирани изборите там, вече ще е само въпрос на изчисляване. Това ще доведе до прилагане на методика по новите данни и ще се види дали ще има увеличаване на мандати за определена сила или не.

През 2009 г. в този случай имахме нови народни представители, които влязоха в Народното събрание, а на другите пълномощията бяха прекратени.

Законодателната им дейност няма как да се обяви за нелигитимна, до момента на произнасяне на Конституционния съд (КС) те са избрани, от което възниква техния мандат, техните пълномощия, положили са клетва. До момента, до който не бъдат отстранени по някакъв начин, те участват в дейността на НС.

Въпросът е дали някой от органите ще припознае жалбата и ще я внесе. Разбира се, че народни представители заявиха, че ще подкрепят, но трябва да видим дали ще се съберат достатъчен брой или дали някоя от предвидените институции – президент, Министерския съвет, двата върховни съдилища или главният прокурор, ще внесат жалбата в КС. Той трябва да прецени и да се произнесе.

Ваня Нушева, политолог, пред “Труд news”: Недопустимо е да бъде хвърлена сянка на съмнение

Имаше поредица от видеоматериали и разминавания в протоколите с резултати от гласуването, които дават основание да бъдат искани действия от страна на Конституционния съд за преброяване на бюлетините или за частично касиране на изборите.

Струва ми се, че няма основание за цялостно касиране. Ние не бяхме свидетели на тотална подмяна на вота или на нарушения, които да поставят изцяло въпроса за легитимността на изборния процес. Видяхме редица нарушения в работата на СИК-ове, намиращи израз и в грешки в протоколите, и във видеозаписи от преброяването на бюлетините. Те дават основание за искания за частично преброяване и касиране на изборите. Със сигурност това би създало допълнително затруднение при сформирането на мнозинства в парламента, при разговорите, при преговорите за формиране на правителство, но неминуемо ние трябва да изчистим изборния процес от тези дефицити, които хвърлят сянка на съмнение върху изборите, а в последствие и върху работата на НС.

Хаос би настъпил, ако бъде искано цялостно касиране на изборните резултати. Защото това би поставило под съмнение изцяло дейността на парламента. Възможността да бъде сформиран, да започне легитимно своята работа, да взема решения в периода, в който стои под въпрос какъв ще бъде резултатът от проверката, от евентуалното повторно преброяване.

Материалът България потъва в хаос! Две частни фирми решиха изборите е публикуван за пръв път на Новините Днес.

Народ

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ