4 C
София
понеделник, декември 9, 2024

Бъркат ни в джоба: Данъци и такси скачат в цяла България

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Очертава се вдигане на местни данъци и такси в цялата страна. В дневния ред на заседанията на редица Общински съвети вече влизат промени, свързани с налозите, установи финансовият сайт Pariteni.bg. Междувременно местните власти отново повдигат въпроса за необходимостта от осъвременяване на данъчните оценки на имотите, които би вдигнало приходите им и би укрепило бюджетите им. 

В Добрич ще има увеличение на най-чувствителните данъци – за имотите и колите. Ставката за данък „сгради“ ще скочи почти двойно догодина – от 1.3 на 2.5 промила върху данъчната оценка на имота.

И в Хасково се задава вдигане на този налог, но не толкова драстично – от 2 на 2.5 на хиляда. Освен това се предвижда повишение на ставката за облагане на сделки с недвижима собственост – от 2,6 промила сега на 3 промила догодина. При размяна на имоти данъкът ще се начислява върху по-скъпия имот.

В Дупница обсъждат вдигане на данък „сгради“ от 2.5 на 3.5 промила (с аргумент, че не бил „актуализиран“ от 5 години), а също и покачване на такса смет – от 4.5 на 5.9 на хиляха от данъчата оценка на имота. Повишение ще има и на патентния данък и на данъка за таксиметровите шофьори.

Проверка по рама

Местната управа на Ловеч даде специална пресконференция, за да обясни колко наложително е да бъдат увеличени общинските данъци и такси – заради покачването на минималната работна заплата и на режийните разходи. Анализът и разчетите показали, че данък „сгради“ и такса смет трябва да се увеличат с между 30 и 50 процента (за недвижимите имоти конкретно се предлага скок от 1.9 на 2.5 промила), а за превозните средства – с 10 на сто.

„Данъкът за недвижимите имоти не е увеличаван от 2016 г., а политическата, икономическата и глобалната обстановки се променят ежедневно. Освен законовите изисквания в частта за въвеждане на еврото в България, цените и таксите на услугите в общината не са променяни от много години.

Увеличението е минимално, което не би допринесло за особена тежест на гражданите“, обясниха от кметството на Ловеч. Всъщност не е толкова „минимално“ – при очаквани постъпления за тази година 1.27 млн. лева, от повишението догодина се очакват 440 000 допълнителен приход.

Аргументите на останалите общини са подобни –  ставките не са вдигани отдавна, има инфлация, вдига се минималната заплата и прочее. 

И в Казанлък трябва да се стягат за по-високи ставки. Предвижда се данъкът върху недвижимите имоти да стане 2.5 промила (сега е 1.5 промила). Други промени ще засегнат сферата на услугите – ресторантьори, хотелиери, таксиметрови шофьори и т.н., а трета група, която също ще плаща по-високи ставки, са собственицете на превозни, плавателни или въздушни средства. Най-сериозен ще е ръстът на туристическия и на патентния данък. Изменения се предлагат още за данъците при наследяване и при сделки с имоти.

По-високи ставки за имотите се задават и в Община Нова Загора. За обществено обсъждане се предлага увеличение на сградния данък  – от 3.8 на 4.5 промила за жилища и от 3 на 4 промила за нежилищни имоти.

Магазин за Акумулатори

Ставките или данъчните оценки?

Данък недвижими имоти да се вдигне от 3 на 3.5 промила, данък МПС – с близо 35%; патентният данък – с 30%, предвижда проектът за промени в Наредбата за определяне размера на местните данъци, публикуван на сайта на община Ботевград.

Пред местните медии кметът Иван Гавалюгов посочи основните причини за повишенията – неактуалните данъчни оценки и инфлацията.

“Основният местен данък недвижимо имущество е обвързан с данъчната оценка, която не е променяна от 2008 г. Така единствената възможност на общините е да актуализират чрез промяна в ставката, което аз лично считам за неправилно, и не само аз. Предвидили сме чрез промяна в ставката да компенсираме всички поскъпвания, както за гражданите, така и общините, за услуги, доставки, строителство и т.н. По тази причина актуализираме данъка върху недвижимите имоти от 3 на 3.5 промила върху данъчната оценка, която е от 2008 г.“, обясни Гавалюгов.

Кметът на Ботевград каза още, че данъчните оценки трябва дa се актуализират периодично и да има ясен механизъм, който да отразява не просто инфлацията, a пазара на недвижимо имущество в страната и в отделни региони – за да няма голяма „ножица“ между данъчна оценка и пазарна оценка на имота.

И илюстрира положението с пример: „Къща струва 100 000 лева (реална пазарна цена), но данъчната оценка е около 10 000 лв. Данъците ѝ се плащат върху данъчната оценка, а не върху пазарната цена. При 3 промила данъкът сега е 30 лв. годишно, а след актуализацията на 3,5 промила ще бъде 35 лв.“

Материалът Бъркат ни в джоба: Данъци и такси скачат в цяла България е публикуван за пръв път на Новините Днес.

Народ

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ