23.8 C
София
петък, март 29, 2024

Франция, Италия налагат блокировки за Великден, тъй като случаите на COVID нарастват

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Милиони хора в цяла Европа ще отбележат Великден в неделя при нови ограничения на коронавируса.

Архиепископ на Париж Мишел Аупети води годишното шествие на Кръстния път на Разпети петък в базиликата Сакре-Кер на Монмартър в Париж, Франция [Беноа Тесие / Ройтерс]
Архиепископ на Париж Мишел Аупети води годишното шествие на Кръстния път на Разпети петък в базиликата Сакре-Кер на Монмартър в Париж, Франция [Беноа Тесие / Ройтерс]

Франция и Италия възстановиха блокировките, тъй като европейските държави се борят да задържат нарастващ брой зарази с COVID-19, като милиони в цяла Европа ще отбележат Великден в неделя при новите ограничения.

Бавно разпространението на ваксинациите в Европейския съюз и нарастващите инфекции принуждават някои правителства да възстановят пълните блокировки.

Много хора в Париж напуснаха френската столица преди ограничения, тъй като Франция навлиза в третата си национална блокировка .

Правителството затвори всички училища и наложи нови правила, които влязоха в сила в цялата страна в неделя.

В Париж полицията съобщава, че разполага 6 600 служители, за да наложи новите ограничения, които включват забрана за пътуване на повече от 10 км (6 мили), забрана за събиране на открито от шест души или повече и продължаване на вечерта в цялата страна от 7:00 до 6 часа.

Проверка по рама

Ежедневно новите инфекции във Франция са се удвоили от февруари до близо 40 000. В петък Франция отчете най-големия си скок в броя на пациентите в реанимация, оставяйки болниците съкрушени.

Франция е регистрирала 4,8 милиона случая на COVID, най-много в Европа и четвърто в световен мащаб. Той е потвърдил повече от 96 000 смъртни случая, осмият най-голям брой в света.

Междувременно Италия наложи строго тридневно блокиране през Великденския уикенд, като всички несъществени пътувания бяха забранени.

Църквите обаче имат право да се отварят и хората могат да споделят великденска трапеза у дома с други двама възрастни.

Въпреки че здравното министерство казва, че процентът на инфекциите намалява, всички региони са били поставени в най-строгата блокировка на „червената зона“ до понеделник като предпазна мярка.

Италия е регистрирала 3,6 милиона случая и над 110 000 смъртни случая от COVID-19, повече смъртни случаи от която и да е друга европейска държава с изключение на Обединеното кралство.

Магазин за Акумулатори

Италия е прилагала 10,8 милиона ваксини, въпреки че само 3,3 милиона от 60 милиона души в страната са получили и двете дози.

„Криза на доверието“

Германският президент заяви, че страната преживява „криза на доверието“, тъй като преживява втори Великден при пандемични ограничения на фона на недоволството от отговора на правителството.

Франк-Валтер Щайнмайер в събота призна „имаше грешки“ по отношение на тестването, цифровите решения и ваксинациите. Той призова германците да се обединят и да се доверят на одобрени ваксини.

Германия, заедно с ЕС като цяло, изостава от някои страни в скоростта на усилията си за ваксинация на фона на по-бавното снабдяване с ваксини поради проблеми с доставките и дистрибуцията от компаниите за ваксини.

Той посочи, че доставките на ваксини ще се увеличат рязко през следващите седмици и както гражданите, така и правителството трябва да се обединят, а не „да се надминават в песимизъм“.

Германският канцлер Ангела Меркел се отказа от план за петдневно спиране през Великден, за да се опита да овладее трета вълна от коронавирусната пандемия, след като забързаното предложение предизвика реакция.

Германия е съобщила за близо 2,9 милиона инфекции с COVID-19 и над 76 000 смъртни случая.

Хиляди хора преминаха през германския град Щутгарт в събота в знак на протест срещу продължаващите ограничения на коронавируса.

Протестиращите държаха плакати с надпис „няма пандемия“ и „ваксинацията убива“.

Само няколко от участниците се дистанцираха физически или носеха маски за лице – както се изисква от властите – но полицията разреши митингът да продължи.

„Вреден ефект“

Джон Райън, гостуващ сътрудник в Лондонското училище по икономика и политически науки, каза пред Al Jazeera, че пандемията ще има траен „вреден ефект“ върху европейските икономики и че новите ограничения допълнително ще засегнат растежа и производителността, тъй като фабриките и веригите за доставка да бъдат нарушени.

„Всичко това ще има отрицателно икономическо въздействие, особено когато това са страни като Испания, Франция, Белгия, Германия, Австрия – всички взаимосвързани помежду си.“

„Икономическото въздействие за Франция и Германия, за разлика от Обединеното кралство, беше по-малко досега, но може би има наваксване в тази икономическа вреда с тези видове блокировки и за съжаление смъртните случаи, които ще дойдат с високия процент на инфекция, “ той каза.

Устройствата за ваксиниране в Европа и другаде са били засегнати поради опасения относно безопасността на ваксината Oxford-AstraZeneca, след като след инокулация са докладвани кръвни съсиреци.

По-рано тази седмица Германия и Холандия заявиха, че временно ще спрат да прилагат проби от AstraZeneca за хора на възраст под 60 години.

Райън каза, че докато страни като Обединеното кралство и САЩ непрекъснато инокулират популациите си и с по-високи темпове от ЕС, новите варианти на COVID-19 означават, че вероятно са необходими бустери.

„Много е трудно да се направи прогноза … но бих казал, че в момента не сме далеч от това затруднение

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ