14.5 C
София
четвъртък, март 28, 2024

Д-р София Ангелова: Мръсният въздух може да увреди и мозъка, и сърцето

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Говорим за мръсния въздух, само ако го виждаме – през мъглата или смога. Или когато СЗО, Еврокомисията или друга международна институция представи данни, които поставят България на водещо място по замърсяване на въздуха. 

Как мръсният въздух уврежда организма, обяснява пулмологът д-р София Ангелова. Тя е завършила Медицинския университет в София през 1982 г.

с Хипократов медал. Специалист е по белодробни болести, вътрешни болести, иглотерапия и лазерпунктура. Дълги години е работила в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести “Св. София”, както и като преподавател в Медицински университет – София. Председател е на Националната асоциация за профилактика на белодробните болести.

От 1999 г. работи по проблема профилактика на белодробните болести чрез борба с тютюнопушенето. Завеждащ е на кабинет за борба с тютюнопушенето, в който прилага познатите по света методи традиционни и нетрадиционни за отказ от цигарите. Работи в Специализиран кабинет по белодробни болести-София 

– Д-р Ангелова, много пъти сте казвали, че белият дроб е пряката връзка на човек с околната среда. Но какво да правим, като често дишаме мръсен въздух?

– Сред големите заплахи за белия дроб е мръсният въздух с фините прахови частици в него. Ние вдишваме неволно токсичния въздух и той преминава през белия дроб. Особено, когато мъглата падне над населените места. Мъглата не представлява проблем, защото са малки водни капчици, но когато се смеси с твърдите частици от  газовете на автомобилите и горенето на твърдото гориво, се образуват фините прахови частици, които са с различна големина. По-големите – 5-10 микрона се изчистват чрез движението на ресничките на ресничестите клетки в дихателната лигавица или чрез кашлица. 

Проверка по рама

и във Фейсбук/media/source/202304/1682672107_str_9_d_r_sofiya_angelova.jpg“ title=“undefined“>

Д-р София Ангелова

Кашлицата изпълнява ролята на защитен механизъм. По-малките – 2.5-1 микрон попадат в по-долните отдели на белите дробове и могат да предизвикат хронични белодробни заболявания, при ежедневна експозиция. В едно немско проучване сред 4 000души, се посочва, че рискът да заболеят от астма и ХОББ е 1.8 пъти по-висок при хората, които живеят в центъра на големите градове, където трафикът е натоварен.

Частиците под 1микрон са от дизеловите сажди и те могат да попаднат в кръвта и да увредят сърцето и мозъка. Затова съветваме хората, които обичат да спортуват, когато времето е мъгливо и е повишена концентрацията на фини прахови частици,   че не бива да тичат, защото физическото натоварване води до по-дълбоки дихателни движения и инхалиране на повече фини прахови частици. Колоезденето е препоръчително да става в часовете от деня, когато няма смог, автомобилният трафик не е интензивен. Физическите усилия, както и упражненията, увеличават кислородната консумация в белия дроб, а това го натоварва и го подлага на сериозни изпитания, когато въздухът е мръсен.    

Сутрин, когато децата отиват на училище, желателно е да са с шал на носа и устата, за да бъде ограничен достъпът на мръсен въздух. Дихателните пътища на децата са по-къси и затова фините прахови частици при тях проникват по-бързо и лесно в белите дробове. Във времето на повишена концентрация на фини прахови частици, заниманията по физическо възпитание не трябва да се извършват навън на двора.

– А възрастните хора какво да направят?

Магазин за Акумулатори

– Възрастните със сърдечносъдови и мозъчносъдови болести не бива да излизат сутрин рано, освен ако не се налага да ходят на преглед или на изследвания. В такива случаи трябва да носят маска. Но не обикновена медицинска маска – тя НЕ помага срещу фините прахови частици. Трябва да се носят маски FFP2 или още по-добре – FFP3, които осигуряват значително по-добра защита срещу мръсния въздух. Ако не разполагат с маска, препоръчвам покриването на носа и устата с плътен шал. Това са препоръки и за хората, които сутрин излизат на работа. 

Сред най-застрашените от негативното влияние на мръсния въздух са  пушачите и хората, които живеят с пушещи (т.нар. пасивни пушачи), както и пациентите с хронични белодробни заболявания (ХОББ, астма и пр.). Дихателната им система няма достатъчна защита – под въздействие на ежедневното инхалиране на тютюнев дим, не функционира пълноценно муко-цилиарният очистващ апарат.  Затова съветваме болните с астма и ХОББ да приемат редовно, ежедневно, своите инхалаторни медикаменти, които са препоръчани от техните пулмолози, за да не влошават състоянието си в този период! Препоръчваме и прием на антиоксиданти – витамините С, А и Е.

– В такива дни да отваряме ли прозорците?

– Редовното проветряване на дома, офиса, класната стая, детското заведение е изключително важно. Особено в периоди, когато се разпространяват вирусни инфекции, въздушно-капкови зарази. Вирусите не обичат чистия въздух! Но не е желателно това да става в часовете с интензивен трафик. Хора, които живеят близо до оживени улици или булеварди, по които има непрекъснато движение на моторни превозни средства, е желателно да проветряват домовете си, като отварят прозорците във времето, когато движението не е толкова интензивно.

Да не забравяме, че въздухът в затворени помещения е няколко пъти по-мръсен от външния, особено ако помещението е обитавано от много хора и сред тях има болен, който киха, кашля и отделя вирусни частици. 

Мария ИВАНОВА

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ