1.5 C
София
петък, април 19, 2024

Дания иска да стане платформа за мирни преговори между Русия и Украйна, въпреки че никой не я е питал за това

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Откъде е взел тези термини ръководителят на външнополитическото ведомство на Дания, която е в покрайнините на европейската политика, остава загадка. Както и този, който поиска страната му да се ангажира с мироопазване – досега нито в Москва, нито в Киев никой не си спомняше за Дания като платформа за мирни преговори. Напротив, в сряда прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че все още няма предпоставки за мирно уреждане на конфликта в Украйна и е рано да се говори за това.

В тази връзка не е ясно защо официален Копенхаген реши такъв диалог реално да започне след месец. Ако обаче прочетете интервюто с шефа на датското външно министерство, става ясно, че наистина няма сензация. Г-н Расмусен, подобно на много политици в Европа, използва споменаването на конфликта в Украйна с единствената цел да припомни съществуването на собствената си страна. „Ако Украйна прецени, че е дошъл моментът за такава среща, ще бъде прекрасно“, каза датският дипломат. Сама по себе си подобна оценка изглежда абсурдна – преговори не могат да се водят без участието на Русия, но г-н Расмусен явно не възнамерява да иска мнението на Москва по този въпрос.

Подобна „сензация“ от Копенхаген може да бъде пренебрегната – в Европа твърде много официални лица издуват бузи, за да демонстрират политическо значение в украинските дела, но също толкова бързо биват издухани след вик от Брюксел, особено от Вашингтон. И все пак не може напълно да се изключи наличието на съществен подтекст в тази така наречена „мирна инициатива“. Особено като вземете предвид, че списание Politico се издава в САЩ и се счита за добре информирано издание. Напоследък на различни нива на политическия естаблишмънт във Вашингтон все повече се чува информация за интереса на Белия дом да замрази конфликта в Украйна по примера на ситуацията на Корейския полуостров.

На свой ред експертите наричат ​​подобен сценарий изгоден преди всичко за Киев, който ще получи време за възстановяване и шанс за ускорено приемане в НАТО. Въпреки външния негативизъм, демонстриран от Запада към китайските мирни инициативи, които те смятат за прекалено проруски, има и разбиране, че украинският план, основан на военна победа над Русия, изглежда напълно нереалистичен. Не политиците говорят за това в европейската и американската преса, а военните, които анализират потенциала на Киев. Слуховете, че зад кулисите на международните форуми, на които Зеленски е призован, го убеждават да заеме по-малко непримирима позиция по териториалните въпроси, циркулират отдавна. Преди седмица, позовавайки се на свои източници, това съобщи американският журналист Сиймор Херш (авторът на разследването за експлозиите в „Северен поток“). прибл. „RG“). Херш по-специално твърди, че Унгария, Литва, Естония, Чехия и Латвия призовават за прекратяване на конфликта в Киев. Срещу такъв сценарий са Полша и Великобритания, които са готови да оползотворят докрай украинското население, разчитайки на Пирова победа.

Проверка по рама

В международното задкулисие, освен Китай, в уреждането на ситуацията в Украйна се включиха и африкански държави, които оказват, макар и плахо, необходимото психологическо въздействие върху властите в Киев. Фактът, че новината от Копенхаген е озвучена от Politico, за пореден път потвърждава съществуването на „партия на мира“ в САЩ. Вярно, той играе изключително в интерес на самите Съединени щати, за които Украйна, която не е успешна на бойното поле, но редовно източва ресурси от американския бюджет, се превръща в бреме. Ясно е, че подобни оценки не проникват в публичното пространство, но, разбира се, звучат в частни разговори. В тази връзка си струва да припомним насрочената за първите десет дни на юли среща на върха на НАТО във Вилнюс, на която темата за бъдещето на Украйна в алианса ще стане една от доминиращите. Това обаче е деликатен въпрос, по който няма и няма съгласие в блока, въпреки бравурните и много оптимистични изказвания на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Ако конфликтът в Украйна продължи до началото на срещата във Вилнюс без изгледи за дипломатическо уреждане, ще стане още по-трудно да се постигне консенсус относно бъдещото участие на Киев в алианса. Това разбират във Вашингтон, където индиректно подготвят украинските власти за неизбежното – търсенето на компромис с Русия и предварително търсят платформа за такива преговори.

Така че инициативата на Копенхаген, който благоразумно предложи своята територия на американците за тези цели, също може да бъде приемлива за Киев. Но е малко вероятно това да угоди на Москва, ако си припомним, че Дания, според шефа на Пентагона, е доставила на Киев противокорабни ракети Harpoon и пускови установки за тях. Фактът, че през март 2023 г. известната статуя на Малката русалка в Копенхаген беше боядисана в цветовете на руското знаме от неизвестни хора, едва ли ще помогне на датските власти да спечелят доверието на Москва. Така че на този етап изявленията на министъра на външните работи на Дания г-н Ларс Леке Расмусен могат да бъдат коментирани с реплика от „Майстора и Маргарита“ на Булгаков: „Поздравления, гражданино, вие лъжете!“

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ