10.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Доц. д-р Косара Дреновска: Очакваме скоро да е достъпна нова генна терапия за булозна епидермолиза

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Доц. д-р Косара Дреновска е завършила Медицински университет, гр. София. Специализира дерматология в Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Александровска”, гр. София. Образователна и научна степен „Доктор” й е присъдена след защита на дисертационен труд в областта на автоимунните булозни дерматози. Провежда специализации по клинична дерматология и лабораторна диагностика на тази група заболявания във водещи клиники във Франция и Германия.

Доц. д-р Дреновска е част от екипа на Клиниката по кожни и венерически болести, УМБАЛ „Александровска”, гр. София, където завежда Направление по автоимунни и булозни заболявания и Направление по имунофлуоресцентна диагностика.

Член е на специализирани комисии към Клиниката по кожни и венерически болести, УМБАЛ „Александровска”, в т.ч. за лечение на псориазис, пемфигус и булозна епидермолиза със скъпоструващи медикаменти и медицински изделия.

Членува в БЛС, Българското дерматологично дружество (БДД), Българо-немското дерматологично дружество, Експертна група по булозни дерматози и секция по булозни дерматози към БДД, Task Force по автоимунни булозни дерматози към Европейската академия по дерматология и венерология, Европейските референтни мрежи за редки болести и др. Двукратно е номинирана от Лекарска лига на България по проекта „Най-добрите лекари”. Носител е на награди и стипендии на Американската академия по дерматология, Френското дерматологично дружество и др.

Доц. д-р Дреновска има богата преподавателска и научна дейност. Обучава студенти, специализанти, общопрактикуващи лекари. Научен ръководител и консултант е на специализанти и докторанти. Автор и съавтор е на над 100 научни публикации у нас и в чужбина, участник в многобройни национални и международни научни форуми, редактор на български и чужди списания. Ръководи и участва в национални и международни научни проекти.

Научните й интереси са в областта на автоимунитета, булозните и автоинфламаторни дерматози, редките болести.

Проверка по рама

Булозната епидермолиза е рядко заболяване, но много болезнено и опасно. Още по-неприятното е, че започва своята изява скоро след раждането на детето, тъй като болестта е генетична. Досега нямаше лечение за нея, по-скоро симптоматична терапия. Но медицината напредва и вече има надежда и за тези изстрадали малки пациенти. Разговаряме по темата с доц. д-р Косара Дреновска.

– Доц. Дреновска, кои състояния се определят като булозни дерматози?

– В дерматологията като булозни дерматози определяме тези състояния, които се характеризират с появата на т.нар. везикули (малки мехурчета) или були (по-големи мехури). Това е основният вид на кожните или лигавичните промени, с които се явява пациентът пред нас.

– Каква е етиопатогенезата в развитието им?

– Гамата на булозните дерматози е много широка. С були биха могли да протичат изключително много състояния, свързани както с някои банални причини – изгаряне, измръзване, механична травма, така и с редица по-специфични процеси. Един голям дял от булозните дерматози се полага на автоимунните заболявания. Това е цялата група на т.нар. автоимунни булозни дерматози.

Разбира се, има и такива, които са свързани с унаследяването на редица генетични дефекти, но също попадат в групата на булозните дерматози. Класифицират се като хередитарни и съответно, тяхната диагностика и подходите за лечение са по-различни. Както хередитарните, така и придобитите булозни дерматози могат да засягат видимите лигавици и кожата, което наблюдаваме в рамките на клиничния преглед. 

Магазин за Акумулатори

През последните години все повече се обединяваме около твърдението, че подобно на други кожни заболявания, булозните също са със системен характер, тъй като, макар и започващи и проявяващи се първоначално по повърхността на кожата, с хроничния си ход, с прогресията си и много често във връзка с налагащото се лечение, което дава странични ефекти, могат да бъдат засегнати и други органи и системи.

Вродената булозна епидермолиза например, ангажира кожата и видимите лигавици, но също така и храносмилателния тракт, генито-уринарния тракт, горните дихателни пътища, опорно-двигателната система, което често налага един мултидисциплинарен подход при проследяването на тези заболявания.

– С какво се характеризира клиничната картина?

– Първоначалният обривен елемент е мехурът, булата, откъдето и произхожда наименованието на тази група заболявания. В повечето случаи появилите се були лесно се разкъсват, в резултат на което на тяхно място наблюдаваме ерозии, които могат да са с различна форма и размери, или да се сливат помежду си. Когато се засягат обширни области от кожната повърхност, клиничната картина е доста драматична.

Това се отразява на тежестта на заболяването и на подхода към тези пациенти, които изискват в някои случаи по-комплексно лечение. При наличие на вторична, насложена върху кожата инфекция, може да се появят пустули – гнойни мехурчета и клиничната картина да се обогати и с други кожни промени. 

В някои от случаите на булозни заболявания и специално в спектъра на булозната епидермолиза с времето на мястото на предшестващите ерозии се формират милиуми и цикатрикси, което допълнително влошава функцията на съответния засегнат участък и може да бъде предпоставка за развитието на злокачествено заболяване, базо- или спиноцелуларен карцином. Възникват контрактури и деформации на крайниците, сраствания на пръстите на ръцете и на краката, което инвалидизира пациентите.

и във Фейсбук/media/source/202306/1687856599_21_03.jpg“ title=“undefined“>

– Защо децата с вродена булозна епидермолиза се наричат пеперудени?

– Това е една красива аналогия с деликатността на пеперудените крила, предвид факта, че при децата с вродена булозна епидермолиза, кожата и видимите лигавици са много лесно раними. И най-лекият механичен допир или натиск предизвиква образуването на мехури и описаните последващи промени. Изисква се изключително внимателна кожна обработка, както в болнични условия, така и при ежедневните процедури на къпане, повиване, поставяне на памперси и др.

Наличието на изменения в устната кухина или на стеснения на хранопровода изключително много затруднява храненето, което се превръща в болезнен и мъчителен процес, поради което децата могат да страдат от недохранване, изоставане в растежа и други усложнения.

– При клинично съмнение за това заболяване, как се доказва диагнозата?

– Доказването на диагнозата все още е процес, който среща известни затруднения, по-скоро от административно и организационно естество, тъй като за целта са необходими специализирани лаборатории. В нашата страна, за съжаление, не може да бъде извършен целият диагностичен алгоритъм, тъй като решаващите изследвания се провеждат в чужбина посредством изпращане на материал или с директно насочване на пациентите. Години наред работим с Центъра за булозна епидермолиза към Клиниката по дерматология във Фрайбург, както и с други европейски центрове. В Залцбург, Австрия, има специално обособена „Къща на булозната епидермолиза”, в която, освен диагностика, се провежда и дългосрочно проследяване на пациентите

През март тази година имах възможност лично да се запозная с дейността на центъра, където се приемат пациенти и от други страни, включително се проследяват деца и от България.

Методите, с които се поставя диагнозата, имат за цел да докажат генетичния дефект, на който се дължи клиничната изява на заболяването. Материалът за изследване е кожна биопсия от ръба на новообразуван мехур, която се подлага на т.нар. antigen mapping или имунофлуоресцентно антигенно маркиране с или заместено от трансмисионна електронна микроскопия.

Целта на това изследване е да се докаже посредством приложението на моноклонални антитела към т.нар. таргетни антигени липсата на съответните протеини, вследствие на даден генетичен дефект. Възможно е да се направи и ДНК мутационен анализ, който допълнително дава възможност за класифициране на пациента в съответната група от спектъра на булозната епидермолиза, тъй като тези варианти имат донякъде различна клиника и прогноза. 

Мутационният анализ може да се използва също и за целите на пренаталната диагностика. Изключително важно в едно семейство, в което има дете с вродена булозна епидермолиза, е да се подходи отговорно при желание на родителите за следващи деца. Целта е да се оцени рискът и да се избегне възможността за разгръщане на този генетичен дефект в потомството.

– Кои са основните субтипове на хередитарни форми, с които се проявява заболяването?

– Хередитарните форми се разделят на четири основни типа: епидермолизис булоза симплекс, гранична, дистрофична и синдром на Киндлер, който се наблюдава изключително рядко. Някои форми са сравнително по-леки, други, като граничната или дистрофичната булозна епидермолиза са свързани със значителни увреждания, инвалидизация на пациентите от ранна детска възраст, и с относително висок морталитет, поради което са обект на най-голям интерес от гледна точка на настоящите и на задаващите се на хоризонта терапии.

– Как се е променило лечението на булозната епидермолиза през последните години? През 2022 г. например, ЕMA даде зелена светлина на ново лекарство от бреза. Прилага ли се и в България?

– Доскоро нямаше етиологична или патогенетична терапия, а по-скоро симптоматично лечение и профилактика на образуването на раните, посредством незалепващи или абсорбиращи превръзки и бинтове, както и профилактика и лечение на вторичното им инфектиране. Един от вариантите за лечение е приложението на гентамицин, както локално така и системно.

Наблюденията са, че гентамицинът би могъл да стимулира производството на дефектния протеин – колаген VII. Понастоящем, този вид лечение остава на по-заден план, макар че се прилага с предприемане на всички необходими мерки, особено при системно лечение, предвид факта, че пациентите са деца и подрастващи, а този вид терапия може да даде отражение върху техния растеж и други процеси.

В последните години се полагат много усилия в насока разработването на по-ефективни терапии. През 2022 г. в Европа получи разрешение лекарство, одобрено преди това в САЩ – т.нар. Filsuvez или oleogel S-10, извлек от кората на бреза, регистриран за лечение на гранична и дистрофична булозна епидермолиза. 

и във Фейсбук/media/source/202306/1687856599_21_02.jpg“ title=“undefined“>

Първоначалните наблюдения показват значително подобрение при локалното му приложение, върху съответните почистени кожни участъци при смяната на превръзките. Това лекарство бе първоначално налично в Германия, впоследствие и в други страни от ЕС, но опитът с него все още е ограничен. Допълнителен лимитиращ фактор е цената на лечението. Filsuvez се числи към т.нар. скъпоструващи медикаменти, подлежащи на реимбурсация от съответните здравни каси или други институции. 

Продуктът не е наличен в България, но вече са направени постъпки от Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Александровска” и други клиники в страната за осигуряване на достъп до лекарството по правилата на Наредба 10 от 17 ноември 2011 г. за условията и реда за лечение с неразрешени за употреба в България лекарствени продукти и включване в списъка по чл. 266а, ал. 2, от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Булозната епидермолиза е в списъка на редките болести, а Filsuvez е определен като „лекарство сирак”. Съответно, ние сме в контакт и колаборация с Института по редки болести, откъдето също очакваме подкрепа за придвижването на документацията относно лечението на булозната епидермолиза и други булозни дерматози. 

В никакъв случай не е за подценяване и ролята на самите пациенти и пациентските организации, които по света са изключително голям двигател за приложението на научните постижения. У нас обстановката не е по-различна и последното „раздвижване” стана по повод на поредното детенце с диагностицирано заболяване дистрофична епидермолиза и с едни много решени да търсят лечение на детето си родители. За съжаление, сдружението „ДЕБРА България”, което е подразделение на международната благотворителна и пациентска организация „ДЕБРА”, като че ли няма необходимата активност към настоящия момент. 

А с усилията на пациентските организации може да бъде постигнато много, в което се убедих лично при посещението ми през март в Залцбург. Там центърът, посветен на булозната епидермолиза е финансиран,  е изграден и се поддържа изцяло с участието и амбицията на семействата на пациентите и пациентските организации, които са изключително активни по отношение на комуникация с пресата, изнасяне на новостите и споделяне на личен опит в редица форуми, посветени на заболяването. От съществена важност са съвместните усилия. 

– В очакване сте на генна терапия, основно насочена към дистрофичните форми на булозната епидермолиза. Какво представлява новото лечение и скоро ли ще имат достъп пациентите до него?

– Генната терапия, която се разработва в САЩ, доскоро беше обект на клинични изпитвания и в момента все още очаква одобрение от FDA. Тя е налична под формата на крем, прилаган върху повърхността на кожата. Предвид факта, че всякакъв вид манипулации са много трудни при тези деца, това е едно изключително предимство. 

Разчита се генната терапия да доставя съответните копия на гена за колаген VII и да осигури на молекулно ниво вариант на матрица, върху която клетката да  образува нормален колаген. Надяваме се терапията да бъде одобрена. За съжаление, в Европа нещата се случват по-бавно, но има доста европейски екипи, които се занимават със заболяването и са амбицирани да направят това лечение достъпно за пациентите.

Милена ВАСИЛЕВА

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ