16.8 C
София
сряда, април 24, 2024

Думи, думи, думи… Какво обещаха партийните лидери от трибуната на 48-ото Народно събрание (ВИДЕО)

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Новото Народно събрание започна работата си на 19 октомври, след като първото заседание на 48-ия парламент бе открито от най-възрастния депутат Вежди Рашидов от ГЕРБ. Той призова депутатите да „мислят“ и да не се поддават на „агресията и отрицанието“.

В залата влязоха 235 депутати, както и президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният премиер Гълъб Донев, членове на служебния кабинет, главният прокурор Иван Гешев, представители на съдебната власт, посланици (без Елеонора Митрофанова) и други държавни институции.

Радев изрази от трибуната желание това Народно събрание да ни изведе от „спиралата на политическа нестабилност“. Той отново се обяви срещу изпращането на оръжие за Украйна с думите, че това ще въвлече България във войната. Президентът каза, че от собствен опит знаел, че „най-превъзбудените войнолюбци“ последни ще хванат оръжие да защитават страната. „Надявам се тези войнолюбци тук да са малцинство“, намекна Радев.

„Нужен е разум, нужен е кураж, за да се състави правителство, което да поеме отговорност и да управлява във време на тежки изпитания“, допълни той и призова до края на годината да се разработи бюджет – или от редовно, или от служебно правителство.

От най-голямата по численост политическа сила в 48-ото Народно събрание – ГЕРБ, заявиха в декларация от трибуната, че ще търсят съгласие. „Заедно можем да се борим с корупцията и да проведем исканата съдебна реформа“, каза председателят на парламентарната група Десислава Атанасова в послание към „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“. Според нея единството е нужно, тъй като страната се тласка „към фалит и анархия“.

Тя каза, че депутатите заедно трябва да укрепят авторитета на парламента и да говорят помежду си. „Необходимо е лидерство и политическа смелост. Това означава да сложим на заден план собствената си истина и да видим фактите“, добави Атанасова.

Проверка по рама

От „Продължаваме промяната“ заявиха, че ще работят за решаването на истинските проблеми на избирателите им в качеството си на „конструктивна опозиция“.

Бившият премиер Кирил Петков се обърна към ГЕРБ и ДПС, без да ги споменава поименно, с думите, че „евроатлантизмът означава върховенство на закона и нетолериране на корупцията на всички нива“. В същия дух заговори и на „патриотите в залата“: „Когато се движите по „Граф Игнатиев“, завиете по „Цар Освободител“, видите катедралата „Александър Невски“, минете по „Московска“ и стигнете до Паметника на Съветската армия, колко паметници на български царе видяхте? Време е да спрем с псевдонационализма, който се шири в България, а всъщност прокарва чужди интереси“.

Петков задочно отхвърли искането на президента Радев парламентът да се въздържа от остра позиция в подкрепа на Украйна, за да не хвърли това България във война с Русия. Бившият премиер каза, че формацията му ще продължи да настоява за подкрепа за Киев, включително за предоставяне на оръжия.

Приоритетите на ПП са със силен социален елемент – увеличаване на пенсиите, на заплатите за лекари и медицински сестри, таван на цените на електричеството и газа, и др.

Магазин за Акумулатори

От ДПС отново се обявиха за „диалог в името на гражданите“. Лидерът Мустафа Карадайъ каза от трибуната, че „ако не си дадем сметка за опасностите пред страната, рискуваме бъдещето“. Според него резептата за успех е правителство на всички национално-отговорни партии. „Трябва ясно да заявим, че страната няма друга алтернатива, освен евроатлантическото бъдеще“, допълни той.

Интересен акцент в речта му бе, че ДПС не искали да са с ГЕРБ и с управлявалите през последните 12 години, защото те вкарали национализма във властта и мачкали избирателите на движението. „А следващите нарушиха конституцията, за да влязат във властта, и ни завещаха по 15 милиарда лева дълг“, каза Карадайъ. Той поиска да се състави кабинет „без реваншизъм“ и заплаши с „гладна, студена и тъмна зима“.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов нарече другите партии „евроатлантическа тълпа“ и ги обвини, че убиват „фасадно-параванната демокрация“. Според него никой в парламента не може да говори от името на народа, тъй като мнозинството от народа се въздържа от участие в изборите.

Костадинов смята, че апатията, „душевната леност и деградацията“ пишат „смъртната присъда“ на държавата. Председателят на партията критикува останалите формации за това, че не са поканили посланиците на Русия и Беларус, а отделно цитира Вазов с две стихотворения, допълвайки, че е време България „да започне да пише историята си“.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова цитира думи на президента Румен Радев от септември 2020 г.: „Сега каня тези с пълните чекмеджета да преговарят с тези с празните чекмеджета от площада“.

В изнесената от нея декларация на БСП се казва, че предоставянето на оръжие за Украйна означава „въвличане във войната“. По думите ѝ – решението на конфликта е дипломацията. Социалистите няма да подкрепят нито проекторешението на „Демократична България“ за военна помощ за Киев, нито предложението на служебния кабинет за закупуване на изтребители „Грипен“. Според нея тези пари са нужни за пенсии, помощи и заплати.

А БСП се фокусира върху „благосъстоянието на българския народ, финансовата стабилност и развитието на икономиката, безкомпромисната борба с корупцията и гарантирането на мир за българския народ“.

Христо Иванов от „Демократична България“ се обяви срещу Радев и Нинова по темата с военната „неутралност“, като заяви, че страната ни не може да стане „Северна Корея на Балканите“. Според него трябва да сме активна страна членка в съюзите, в които членуваме – пазейки собствените си интереси, защото това е единствената гаранция за националната ни сигурност.

„Ние не можем да си затваряме очите и да повтаряме, че като сме за мир – мирът ще настъпи, че ще кондензира като роса“, допълни той. „Агресията на Путин срещу Украйна не е просто завладяване на територии на една съседна страна, а опит за пренаписване на правилата, по които ще функционират страните от Източна Европа. Това причини огромна геополитическа конвулсия и ние не можем да стоим просто така, надявайки се, че ще ни подмине“, напомни Иванов.

След това постави въпроса за борбата с корупцията и реформата на прокуратурата. „ДБ ще настоява за ясна политика в областта на сигурността, модернизиране на българската армия и предоставяне на военна помощ на Украйна, прекратяване на руското влияние върху българските институции, които са следствие от корупцията“, каза съпредседателят на ДБ.

Последен на трибуната излезе лидерът на „Български възход“ Стефан Янев, който каза, че трите най-важни теми за формацията му са „сигурност, справедливост и солидарност“. Според него всеки, който отстоява тези принципи, може да се качи „на лодката на „Български възход““, а който не ги отстоява, ще е техен опонент.

„Темата сигурност е изключително чувствителна, особено когато бушува война на километри от границите ни. Сигурността ни зависи както от нашите политически решения, от нашето политическо лидерство, така и от ефективността на органите и структурите, които я осигуряват“, каза бившият служебен премиер и министър на отбраната. Той заяви, че членството ни в ЕС и НАТО е важно и трябва да отправяме ясни послания към съюзниците ни, като си помагаме взаимно.

Той отбеляза, че справедливостта изисква редът и правилата да се спазват от всички. „В същото време в обществото ни има 10-15 личности, които ни разделят и поляризират. Ние, от коалиция „Български възход“, ще работим за създаване на механизъм за одит на дейността на тези 10-15 човека“, заяви Стефан Янев.

Източник: Actualno.com

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ