11.7 C
София
петък, март 29, 2024

Джо Байдън реши да се кандидатира за преизбиране през 2024 г. ще работи ли

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Ръководителят на Белия дом не стана особено мъдър с мотивацията, използвайки лозунгите на предизборната си кампания през 2020 г. „Всяко поколение има моменти, в които трябва да отстоява демокрацията“, написа той в профила си в Twitter. „Когато се кандидатирах за президент преди четири години, казах, че се борим за душата на Америка и все още се борим. ” Накратко, усетих вкуса. Заедно с него до урните ще отиде и неговият вицепрезидент Камала Харис.

От една страна решението изглежда логично, тъй като според статистиката в американската политика по-често действащият президент се преизбира. Ето защо е трудно да си спомним случай, когато партията на действащия президент реши да проведе предварителни избори, изпълнени с вътрешни конфликти, и да се откаже от предимствата, които предоставя административният ресурс на ръководителя на Белия дом. От друга страна, в случая с Байдън подобен на пръв поглед сигурен залог може да се окаже капан за демократите.

Съдейки по проучванията на общественото мнение, перспективите на Байдън не вдъхват особен оптимизъм на демократите. Според статистическия агрегатор FiveThirtyEight средният рейтинг на ръководителя на Белия дом в социологическите проучвания е 42 на сто, което е с 11 на сто по-ниско от това по време на встъпването му в длъжност през 2021 г. В същото време в ключови щати Байдън изпревари Доналд Тръмп с много малка преднина на последните избори, така че двуцифрен спад в рейтинга обещава проблеми за ръководителя на Белия дом.

Може да се спори безкрайно за успеха на политиката на Байдън. Неговите поддръжници му приписват многомилиардни закони за стимулиране на икономиката, развитие на инфраструктурата, отписване на студентски дългове, връщане на производството на полупроводници в САЩ и укрепване на американското лидерство в НАТО. Критиците на Байдън го корят за рекордната инфлация, миграционната криза по южната граница на САЩ, фиаското с изтеглянето на войските от Афганистан през 2021 г. и прекомерните разходи за подкрепа за Украйна. Но американците решават кое е по-важно за тях в крайна сметка.

Днес в САЩ свежи идеи и лица са за Републиканската партия, докато демократите ще гласуват с политик от миналото поколение

Но общото между съюзниците и критиците на 80-годишния Байдън са съмненията относно напредналата му възраст. Дори по време на встъпването си в длъжност през 2021 г. той вече беше най-възрастният президент в историята на САЩ и ако бъде преизбран, Байдън ще бъде на 86 години до края на втория си мандат. Може би тези цифри нямаше да са чак такъв проблем, ако Байдън редовно не дава повод на критиците да се шегуват с правоспособността му – или се губи на сцената, после се спъва по стълби и стълби, после прави комични лапсуси.

Проверка по рама

Дори в редиците на демократите има много хора, които смятат, че е по-добре Байдън да остане президент един мандат и да направи път на младите. Близо половината (44 процента) от привържениците на Демократическата партия са против преизбирането му за втори мандат, според последното проучване на Ipsos.

Поради комбинацията от ниски рейтинги и проблема с възрастта, вероятно Байдън е отлагал дълго време официалното обявяване на плановете за преизбиране. Няколко месеца той загатваше, че обмисля подобна възможност, но накрая се реши едва сега. Както описва The Washington Post, демократите са „хладни“ за преизбирането на Байдън, но не виждат алтернатива за него в редиците на партията.

И тази липса на избор е проблемът на Демократическата партия. В края на краищата предстоящите първични избори от конкуренти от Републиканската партия изглеждат обещаващи. Първо, това е дългогодишният съперник на Байдън – Доналд Тръмп, който копнее за реванш за поражението през 2020 г., остава най-популярният политик сред консерваторите. Вярно е, че около една трета от републиканските гласоподаватели не искат да го видят в Белия дом както поради 76-годишната му възраст, така и поради поляризиращите изказвания.

Но те имат избор. В допълнение към Тръмп, който вече е човек на шоуто сам по себе си, има много интересни претенденти. Главен сред тях е губернаторът на Флорида Роналд ДеСантис, който все още не е издигнал кандидатурата си, но се очаква да го направи през следващите седмици или месеци. 44-годишният ДеСантис се смята за по-млада и по-приятна алтернатива на пищния Тръмп. Но губернаторът на Флорида разчита на приблизително същия дълбоко консервативен електорат, който последва лозунга на Тръмп да направи Америка отново велика. Това обещава искрящ дебат между две харизматични фигури. А за републиканците, които искат да видят модерен, но по-традиционен политик в Белия дом, тук е бившият посланик на САЩ в ООН Ники Хейли, която се включи в надпреварата. Специално в този случай Републиканската партия ще покаже, че е в крак със съвременните американски ценности, защото Хейли е млада жена (тя е на 51 години) и дори е потомка на мигранти от Индия. Друг потенциален кандидат е бившият вицепрезидент Майкъл Пенс, който е служил в администрацията на Тръмп. На Пенс се гледа и като на резервиран и традиционен политик, чийто електорат са религиозни консерватори.

Опитът от предишни предизборни кампании показва, че сега е безсмислено да се прогнозира резултатът от вота. Днес обаче животът кипи в редиците на Републиканската партия, докато демократите следват политиците от миналото поколение.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ