Европейската комисия одобри предложените от страната ни промени в Плана за възстановяване и устойчивост по чл.21 от Регламента за МВУ, както и проектите и реформите, включени в главата REPowerEU. Това съобщиха от пресцентъра на НКЖИ.
Одобрената инвестиция е за дигитализация и визуализация на параметрите на железния път и контактната мрежа, чрез доставка на специализирана механизация.
Основната цел на проекта е да се обнови и обогати специализираната механизация за наблюдение, поддръжка и възстановяване на техническите параметри на релсовия път и контактната мрежа. Новият подвижен състав ще бъде с ниски емисии в съответствие с принципа за ненанасяне на значителни вреди и ще включва 40 новопроизведени машини, 4 специализирани вагона и 2 внедрени модификации, както следва:
• 1 брой баластопланираща машина;
• 1 брой машина с непрекъснато действие за подбиване, нивелиране и рихтоване на железопътни стрелки и железен път;
• 2 броя железопътни моторни влекача с товарна платформа и краново устройство;
• 4 броя специализирани вагони за превоз на инертни материали и отсевки;
• 1 брой комплект от 3 вида специализирани машини за работа по железния път, състоящ се от баластопресевна машина, баластопланировъчна машина и траверсоподбивна машина за укрепване на железния път;
• 7 броя многофункционални хидравлични багери с обратна кофа на автомобилен и железопътен ход;
• 3 броя специализирани, радиоуправляеми хидравлични и стрелови кранове, монтирани на вагон;
• 5 броя комбинирани багери-товарачи, на автомобилен ход;
• 16 броя релсови самоходни специализирани машини (РССМ) за изграждане, поддържане и инспекция на контактна мрежа;
• 4 броя релсови самоходни специализирани машини (РССМ) за дигитализация и визуализация на параметрите на контактна мрежа;
• 1 брой модификация на 3 бр. РССМ със системи за дигитализация и визуализация на параметрите на железния път;
• 1 брой модификация на част от функционалностите на 20 бр. РССМ за изграждане, поддържане и инспекция на контактна мрежа и за дигитализация и визуализация на параметрите на контактна мрежа.
Чрез тази инвестиция ще се намали времето за отстраняване на аварии, ще се повиши годишният капацитет за подновяване на релсов път и контактна мрежа, ще се повиши безопасността чрез намаление на авариите, но и ще се повиши безопасността за персонала, зает с отстраняването им. Чрез инвестицията ще се осигури капацитет за по-подробно, редовно и всеобхватно наблюдение на релсовия път и контактната мрежа, а също така ще се осигури механизация, чрез която да се поддържат проектните параметри на новопостроената железопътна инфраструктура, построена с европейски и национални средства, по протежение на TEN-T мрежата в цялата страна. С изпълнението на проекта ще се намали употребата на ръчен физически труд, ще се осигури стабилен капацитет и ще се намали въздействието върху околната среда чрез спиране експлоатацията на стари специализирани машини, което ще намали емисиите на парникови и вредни газове.
С реализацията на проекта ще се даде старт на процеса по дигитализация и цифровизация на параметрите на железопътната инфраструктура, чрез създаването на база с данни в следствие събраните резултати от измерванията на параметрите ѝ.