Вероятно многократно сте срещали уверения, че теглото на човешката душа е известно, и че тя тежи 21 грама. Всъщност, и медицината, и биологията не признават това.
Тази цифра идва от експериментите на Дънкан “Ом” Макдугъл (1866 г. – 1920 г.), проведени преди повече от сто години (HiddenTruth.site).
Дънкан Макдугъл е американски лекар и биолог. В един момент, той започва да се озадачава от въпроса – ако душата съществува и е в човешкото тяло, колко тежи? Може би изобщо няма тежест или тежи много малко? Или напротив, много е тежка?
Макдугъл решил да намери отговора на този въпрос емпирично. В клиниката си, в Дорчестър (Dorchester), Масачузетс (Massachusetts), било инсталирано специално легло с тежести. С голяма чувствителност, тези скали отбелязвали и най-малките колебания в теглото на пациента.

След това, на леглото се слагали умиращи пациенти, повечето от които страдали от такива заболявания, при които умирали тихо и без движения. Когато всеки от тях бил поставен на леглото, скалите били поставени на 0, а когато пациентът умрял, било отбелязано колко много се е променило теглото му.
Общо пациентите били шест – пет от тях мъже и една жена. След смъртта на първия пациент, лекарят забелязал с учудване, как показанията на скалите се променили пред очите му.
Макдугъл съобщил:
„В момента, съвпадащ със смъртта, краят на стрелата се измества и остава в определен момент непроменена. Разликата е определена на три четвърти от унция (21 грама).“
Когато вторият пациент умира, стрелките на скалите също показали спад, макар и с различна величина. И така било при всички. Лекарят установил, че цифрата от 21 грама показва средната стойност. Почувствал, че е присъствал на извънредно събитие. Никой никога не е успял да претегли човешката душа!
Четете още: Учените са убедени, че горилите имат ритуали на скръбта за мъртвите
Скоро, американските и световните вестници, били пълни със сензационни заглавия. Малко по-късно, вдъхновени от експеримента на Макдугъл, още пет лекари експериментирали с претеглянето на умиращите. Някои резултати съвпадали и били отбелязани същите 21 грама, но други били различни.

Въпреки това, всички тези пациенти несъмнено са загубили нещо … Лекарите не са могли да разберат какво е то, ако не е душата. Лекарите взели под внимание всичко, включително обема на въздуха в белите дробове, но тези 21 грама оставали загадка за тях.
Макдугъл вярвал, че различаващите се числа, могат да се дължат на неточно оборудване. След опита с хората, той започнал да претегля умиращи кучета. И, любопитно, умиращите кучета не показвали промяна в теглото си. Макдугъл заключил, че душата е само в човека.
През 1917 г., един учител по физика от Лос Анджелис, на име Твайнин, провел същия експеримент върху мишки и не видял загуба на тегло след смъртта им.
В днешно време, никой официално не е провеждал подобни експерименти, защото те се считат за изключително неетични. Освен това, учените предпочитат изобщо да не споменават за това.
Неофициално се смята, че Макдугъл е сгрешил, защото е провел експериментите върху твърде малко хора и с неточно оборудване. И, че 21 грама не е тежестта на душата, а загубата на различни телесни газове и течности, веднага след смъртта.