Съвременни техники разкриват лицето на „вампира“ от XVII век в Пиен, Полша, давайки ни нов поглед към суеверията и страховете на миналото.
Археолози и учени създадоха реконструкция на лицето на жена, погребана преди 400 години, известна като „вампирът от Пиен“. Това историческо откритие хвърля светлина върху страховете и поверията на жителите на Северна Полша през XVII век.
Разкриване на гроба на „вампир“
През 2022 г. екип от Университета „Николай Коперник“ в Полша прави сензационно откритие при разкопките в Пиен – гроб, в който е положена жена с необичайни мерки за сигурност срещу възкресение. Тялото й е било с окови на краката и железен сърп, поставен на врата, като предпазна мярка, за да не се надигне от мъртвите.
Коя е „вампирът“ от Пиен?
Анализът на скелетните останки разкрива, че жената е била на около 20 години по време на смъртта си. Експертите смятат, че тя е страдала от физически и психически състояния, които вероятно са подхранили страховете и суеверията на общността.
Местните хора наричат жената Зося. Въпреки че е израснала в заможно семейство, историята й разкрива множество предизвикателства, свързани с живота в онова време.
Съвременна реконструкция: Лице от миналото
Благодарение на напредналите съдебномедицински технологии, учените са успели да възстановят лицето на Зося. Археологът Оскар Нилсън коментира: „Това е иронично – хората от нейното време са направили всичко възможно да я задържат в гроба, а ние днес направихме всичко възможно, за да я върнем към живота.“
Реконструкцията е емоционален момент, който оживява една история от далечното минало, показвайки ни лице, което някога е съществувало сред нас. Това ново откритие отваря врати към по-дълбоко разбиране за обичаите и страховете на предците ни.
Четете още: Загадката на ужасяващия случай на т. нар. Вампирът от Атлас
Историята на „вампирът“ от Пиен е доказателство за сложността на човешките вярвания и способността на съвременната наука да съживява миналото. Тази реконструкция не само ни разказва историята на една жена, но и предлага прозорец към живота и суеверията на обществото преди 400 години.
Следвайте ни в Telegram , Instagram, Twitter и Youtube за интересно и мистериозно бонус съдържание