10 C
София
четвъртък, април 25, 2024

Федор Лукянов – за ролята на Централна Азия в новия световен ред

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Годишната конференция на Международния дискусионен клуб Валдай за Централна Азия се провежда в Томск на фона на динамични външни събития, които биха могли да повлияят на региона. Изключително напрегнати избори в Турция. Слухове за нов пакет от санкции на Европейския съюз, в който се предполага, че основният акцент е върху страните „съучастници“, тоест съседите на Русия, помагащи за заобикаляне на наложените ограничения.

Забележимо нарастване на активността на Китай, който демонстрира намерението си да участва в уреждането на украинския конфликт и като цяло се декларира като играч на дипломатическото поле. Това е само това, което лежи на повърхността. Заслужава да се добавят продължаващите сериозни промени в целия Близък изток – не от опортюнистичен, а от качествен характер, тенденциите на развитие на Иран, обърканата ситуация в Южен Кавказ, да не говорим, разбира се, за военно-политическата криза около Украйна .

Може би най-интересната изненада е, че при описаните условия Централна Азия, за която отдавна се изразяват различни страхове, показва доста стабилна картина. Това, разбира се, не означава, че там всичко е розово, сега на планетата не са останали такива места. Но основният въпрос в такива условия е доколко една или друга страна е в състояние да намали рисковете и да избере правилното позициониране в постоянно променящите се обстоятелства.

Хората са свикнали да гледат на Централна Азия през призмата на геополитическото съперничество между Русия и Запада, през последното десетилетие и половина към него се добави факторът Китай. Съответно поведението на страните от региона се оценяваше именно по тази схема – към кого клонят, колко умело (или не) лавират между различните интереси. Това тълкуване беше опростено, но като цяло отразяваше политическите реалности от края на 20-ти и началото на 21-ви век. Маневрирането е възможно и вероятно дори неизбежно в ситуация на конкуренция между големи играчи, но не и в непримирима конфронтация. Сега пристигна и последният. И това, което работеше по един или друг начин (не непременно много успешно) преди, сега или не работи, или дори носи значителни рискове от всички страни. И тези рискове могат преди всичко да влошат вътрешната ситуация във всяка от страните.

В новата ситуация Централна Азия има един печеливш сценарий – това е максимална взаимосвързаност на региона и включване в общите евразийски процеси, полезни и необходими за всички. Нещо повече, посоката на движението на света става ясна в общи черти – от всеобхватна универсална глобализация към по-фрагментирано, но и по-дълбоко взаимодействие. В този смисъл Евразия е идеално място за създаване на единно регионално пространство, максимално обединено от транспортни и логистични връзки. Ясно е, че в нейните рамки все още има субекти от различен калибър и възможности, но просто близките връзки донякъде изравняват шансовете – в една система дори функционирането на всичко може да зависи от не най-големия елемент.

Проверка по рама

По всички признаци международната обстановка през следващите години навсякъде ще бъде, меко казано, турбулентна. Има специфични огнища на противоречия, сред които основното е Русия-Западът, Студената война в нейната най-радикална форма. То само по себе си е следствие от много по-големи промени в глобалния баланс на силите, които зреят отдавна. Преразпределението на властта и влиянието от запад на изток, от Атлантическия към района на Тихия и Индийския океан, е обективен процес, до голяма степен ускорен от глобализацията. Големите азиатски държави – Индия и особено Китай – извлякоха големи дивиденти от него, което стимулира промяната на баланса в тяхна полза.

Какво ще се случи след това зависи от това дали ще бъде установен нов тип стабилен световен ред. Засега изобщо не изглежда така. Просто не е ясно как може да се подреди настоящата изключително разнообразна и многостепенна среда, какъв принцип ще формира основата на баланса. Изобилието от играчи с различни размери, с различен мощен потенциал (не само количествено, но и качествено, да речем, военна мощ срещу икономическа мощ или информационно господство срещу културна вкорененост) не позволява дори да се предложи вероятна схема за баланс.

Отново логичният избор е фокусирането върху интересите и възможностите за взаимодействие, като регионалният принцип е най-естественият, тъй като най-лесно се съчетават интереси и възможности в един регион. Темата за свързаността и възможността за взаимно допълване е в центъра на дискусиите на Третата централноазиатска конференция на Международния дискусионен клуб „Валдай“ „Русия и Централна Азия: взаимодействие с променящия се свят“. Ясно е, че този много променящ се свят ще създаде – волно или неволно – максимален брой препятствия по пътя на това съчетаване. Но прагматиката рано или късно ще си каже думата.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ