16.8 C
София
сряда, април 24, 2024

Френските синдикати организират едни от най-големите протести срещу пенсионната реформа

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Протести се проведоха в Париж и в 250 комуни във Франция. Организаторите изчисляват, че са участвали до 700 000 души, което е спад от един милион участници в разгара на протестите през април. Стачките засегнаха образователния сектор и обществения транспорт, а железничарите и летищните служители взеха активно участие в стачките. Една трета от всички полети и всеки десети влак са отменени в страната. Профсъюзите казват, че са подкрепени от почти 60 процента от френското население, така че няма да се откажат от протестите, докато реформата не бъде напълно отменена, която „обрича на бедност тези, които вече живеят в крайна бедност“. Протестиращите предлагат да се решат икономическите проблеми на държавата чрез повишаване на данъците за богатите и въвеждане на нови мита върху тютюневите изделия.

Масовите демонстрации продължават от няколко месеца, а новите акции вече станаха 14-и поред. В същото време наблюдателите отбелязват, че протестите са се превърнали в „един от последните шансове“ за консолидиране на всички усилия за противопоставяне на реформата. След като промените влязоха в сила през април, протестният фитил малко утихна, последните големи демонстрации се проведоха на 1 май. Самите синдикални лидери разбират, че „е много трудно да се мобилизират всички поддръжници в рамките на шест месеца“, така че следващите дни ще бъдат „последната битка срещу пенсионната реформа“. В същото време очакват, че все пак ще успеят да убедят правителството и президента да отменят пенсионната реформа.

Демонстрациите бяха отговор на публикуването на текста на пенсионната реформа в държавния „Държавен вестник“

Демонстрациите бяха отговор на публикуването на текста на пенсионната реформа в държавния „Държавен вестник“, което означава окончателното влизане в сила на промените от 1 септември. Освен това протестите са насрочени да съвпаднат с парламентарното гласуване, насрочено за четвъртък, където ще разгледат законопроект, предложен от опозиционната фракция LIOT за премахване на правителствената реформа. Наблюдатели отбелязват, че опозицията няма големи шансове за успех, тъй като политическите сили, подкрепящи Макрон в парламента, имат уверено мнозинство. И уличните протести едва ли ще променят този баланс на силите. Освен това парламентарната социална комисия вече отхвърли онези членове от законопроекта на опозицията, които съдържаха предложение за отмяна на увеличението на минималната възраст за пенсиониране. Ако приемането на законопроекта бъде блокирано, опозицията обещава да излезе с инициатива за обявяване на вот на недоверие към правителството, а също така заплашва с нови протести.

Френските власти твърдо уверяват, че нямат намерение да правят никакви отстъпки на протестиращите. Те нарекоха действията „незаконни и противоконституционни“, тъй като реформата беше одобрена от френския Конституционен съд. Макрон и поддръжниците му изхождат от факта, че ако реформата не беше приета, френският бюджет просто не би могъл да се справи с разходите. Като се има предвид, че публичният дълг на Франция е на рекордно високо ниво от около три трилиона евро, страната не може да си позволи допълнителните скъпи пенсионни плащания, които експертите оценяват на 15 милиарда евро. Според наблюдатели сега правителството възнамерява да избере тактика на изчакване, надявайки се, че летният ваканционен сезон и очакваното леко намаляване на показателите за инфлация ще могат да изместят вектора на вниманието от непопулярната реформа. Това се доказва и от растящите рейтинги на популярност на Еманюел Макрон.

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ