12.8 C
София
петък, април 19, 2024

Германските „Патриоти“ ще се върнат у дома: Защо Германия премахва своите системи за противовъздушна отбрана от Полша и Словакия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Американски комплекси под контрола на германските зенитчици се появиха в тези страни след падането на украинската ракета С-300 в полското село Пржеводув на 15 ноември миналата година. Тогава ръководството на Полша побърза да обвини Русия в обстрел на нейна територия, но изявленията на Варшава бяха опровергани дори във Вашингтон и решиха да потулят инцидента.

НАТО обаче не разчиташе на украинската противовъздушна отбрана и реши да играе на сигурно: още през декември две батареи от системи Patriot бяха разположени на границата на Алианса.

MIM-104 Patriot е произведена в САЩ противовъздушна ракетна система. Приет в началото на 80-те години, той премина през много модификации, така че характеристиките му варират значително в зависимост от поколението. Например, най-модерната версия на PAC-3 е способна да сваля въздушни цели на принципа „hit-to-kill“, тоест не с облак от осколки, както повечето противовъздушни ракети, а с директно попадение в тялото на целта. Това е необходимо за прихващане, например, на планиране на бомби. Patriot е способен да сваля и балистични ракети.

Patriot се използва за покриване на стратегически цели като градове, военни бази или основна инфраструктура. Защо Patriot ще остане в Словакия е ясно – след като прехвърли единствения си дивизион С-300 в Киев, Братислава практически остана без системи за противовъздушна отбрана. Сега, освен американските комплекси, словашкото небе е покрито само от един участък от руските ПЗРК Игла-1.

Проверка по рама

Очевидно в замяна на С-300 словашката армия ще трябва да получи своя комплекс Patriot, но все още не е обявен срок.

Както каза министърът на отбраната на Словакия Ярослав Наги в края на март, Братислава също прехвърли поне част от своите системи за противовъздушна отбрана Kub в Киев.

Разработени в края на 60-те години, тези съветски системи за противовъздушна отбрана многократно са изчерпали своя ресурс. Някои експерти смятат, че специално за нуждите на въоръжените сили на Украйна те могат да бъдат модернизирани за използване на американските ракети RIM-7 Sea Sparrow.

Както припомня порталът Topwar, словашките „Кубаси“ успяха да се отличи на бойно дежурство: през лятото на 2003 г. по време на съвместни учения беше свален полски изтребител-бомбардировач Су-22М4. Следователно желанието на Германия да покрие източните граници на НАТО със зенитни системи под контрола на немски специалисти е разбираемо.

С Полша ситуацията е по-проста: през 2018 г. Варшава подписа споразумение за закупуване на 8 батерии от системи за противовъздушна отбрана Patriot, първата от които трябваше да бъде доставена на клиента миналата година. Освен това най-малко 2 батареи от тези комплекси на американската армия са разположени на територията на Полша.

Получи една батарея Patriot и Киев. Очаква се да бъдат доставени още три. Очевидно решението за изтеглянето на германските „Пейтриоти“ – първоначално обявено като временна мярка – от територията на Полша и Словакия е свързано именно с нарастването на националните способности за ПВО и преоценката на рисковете от самата Германия. Благоразумните германци едва ли ще пропилеят ресурса от невероятно скъпи комплекси за хипотетична заплаха.

Магазин за Акумулатори

Освен това, според скорошното „изтичане“ на документи на НАТО, APU може да остане без зенитни ракети до края на май, което означава, че няма да има нужда от защита срещу неточни изстрелвания.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ